اثر مرکب به چه معنا است؟

برایان تریسی می گوید: «اثر مرکب مجموعه ای است از صدها تلاش و فداکاری کوچک که هیچکس آن را نمی بیند و از آن قدردانی نمی کند.»

رسیدن به موفقیت مالی، تلاش های کوچک اما فراوانی از سوی شما می خواهد. برای شروع فرآیند اثر مرکب، باید منظم و مصمم باشید. باید برای مدت زمانی طولانی کارها و تلاش هایتان را ادامه دهید. در ابتدا تغییرات و تفاوتی یا مشاهده نمی کنید و یا بسیار کم خواهند بود، ولی به تدریج، تلاش هایتان ثمر می دهند. جلو زدن از همتایان را شروع می کنید. دارایی تان بیشتر می شود و کل زندگی تان ارتقاء می یابد.

اولین استنباط از قانون اثر مرکب می گوید: «همچنان که پس اندازهایتان انباشته می شوند، یک نیروی جنبشی به وجود می آورید که شما را به سرعت به سوی اهداف مالی تان جلو می برد.» شروع یک برنامه ی اثر مرکب در حوزه مالی مانند پرتاب موشک ماهواره بَر، بسیار سخت است؛ ولی وقتی شروع کردید، متوجه می شوید ادامه دادنش آسان و آسان تر می شود. این یکی از اسرار بزرگ موفقیت است. این اصل می گوید در شروع، انرژی فراوانی برای غلبه بر سکون و نیروی مقاومت اولیه برای انباشت مالی احتیاج است، ولی وقتی شروع شد، ادامه دادن راه، انرژی کمتری می خواهد.

دومین استنباط از قانون اثر مرکب می گوید: «از دور سخت به نظر می رسد؛ ولی هر راهی، قدم به قدم طی می شود.»

وقتی فکر کردن به پس انداز 10 یا 20 درصد از درآمدتان را شروع می کنید، ناگهان به تمام دلایل غیر ممکن بودن این کار فکر خواهید کرد. شاید تا خرخره در قرض فرو رفته باشید. شاید آخرین دلارتان را همین امروز خرج کردید. اگر خودتان را در این موقعیت می بینید، به جای پس انداز 10 درصد، فقط یک درصد از درآمدتان را در حسابی خاص که به آن دست نمی زنید، پس انداز کنید.

همین مقدار کم شروع به زیاد شدن می کند تا جایی که شگفت زده تان خواهد کرد. وقتی پس انداز یک درصد برایتان راحت شد، پس اندازتان را 2 درصد کنید، بعد 3 درصد، 4 درصد و همین طور تا آخر. در یکسال، خواهید دید که از قرض ها خلاص می شوید بدون اینکه روی کیفیت زندگی تاثیری منفی داشته باشد.

همچنین کلید موفقیت بلندمدت این است که خودتان را نیز وقف پیشرفت روز افزون کنید. اگر هر روز یک دهم (0.1) درصد، بیشتر از روز قبل ثمربخش باشید، این برابر است با یک هزارم ارتقاء و پیشرفت در هر روز کاری. آیا این ممکن است؟

اگر هر روز یک دهم درصد، ثمردهی بیشتری داشته باشید، برابر است با نیم درصد ثمردهی بیشتر در هر هفته. نیم درصد ثمردهی بیشتر در یک هفته مساوی است با دو درصد ثمردهی بیشتر در ماه و 26 درصد ثمردهی بیشتر در سال. این اثر مرکب، به معنی بالا رفتن ارزش تان و افزایش خروجی تان به مرور زمان است.

اسم این قانون اثر مرکب یا اصل پیشرفت تصاعدی است. این راز اصلی تمام داستان های موفقیت های بزرگ است. وقتی از دور به راهی نگاه می کنیم، خیلی سخت به نظر می رسد؛ ولی هر راهی با میلیمتر به میلیمتر طی می شود.

برای شناخت بیشتر اثر مرکب و دسترسی به راهکارهای عملی، مطالعه چکیده کتاب اثر مرکب تالیف دارن هاردی را به شما پیشنهاد می کنیم.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «اثر مرکب به چه معنا است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫4 دیدگاه

  1. راه رسیدن به هدف طولانیه دو اگه کسی بخواد این راه رو یه شبه و یک سره طی کنه مسلما نمیتونه و خسته میشه . اثر مرکب میگه اگه میخای به موفقیت برسی باید سعی کنی که ارام و پیوسته حرکت کنی و با هدف گذاری های کوچک ولی درست به یه موفقیت بزرگ برسی. یک بار در مقاله ای که توسط دانشگاه کسب و کار منتشر شده بود خوندم که با اثر مرکب ما مسئولیت پذیر تر میشیم و یادمیگیریم که اول و اخر تصمیم ها خودمان هستیم و کمتر بقیه رو مقصر خواهیم دونست

  2. اثر مرکب یعنی اینکه ما عین لاک پشت حرکت کنیم و طرز فکر مایکرویوو رو کنار بگذاریم. با تشکر از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا