علائم بیماری هایی که از پرندگان به انسان ها سرایت می کنند

نگهداری از حیوانات از آن دست موضوعاتی است که جنبه های خوب و بد زیادی دارد. گروهی از روانشناسان کودک، نگهداری از حیوانات خانگی مثل ماهی، پرنده و حتی گیاهان را یکی از بهترین روش ها برای آموزش مسئولیت پذیری به کودکان می دانند اما نگهداری از این حیوانات سلسله مراتبی دارد که اگر به درستی رعایت نشود یا سهل انگاری هنگام اجرای آن به وجود آید، ممکن است سلامت تان را به خطر بیندازد.

در این مقاله شما می توانید با علائم بیماری هایی که از پرندگان به انسان ها سرایت می کنند، آشنا شوید.

شاید آلرژی سراغ تان بیاید.

اگرچه حساسیت به پرندگان در مقایسه با حیوانات دیگر بسیار اندک است اما به هیچ وجه نمی توان از آن غفلت کرد. اگر علائمی نظیر سرخی چشم، سوزش چشم، قرمزی پوست، عطسه و گلودرد سراغ تان آمد، باید نگران ابتلا به حساسیت باشید. حتی اگر یک یا دو مورد از این موارد را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید و از این بابت مطمئن شوید. به گفته کارشناسان دلایل مختلفی برای ابتلا به آلرژی وجود دارد که از میان آنها می توان به پوسته های جدا شده از پوست و پَر پرندگان، بزاق و فضولات آنها اشاره کرد.

اگر کودک تان آلرژی دارد.

اگر کودک شما به پرنده ها آلرژی داشته باشد، چاره ای ندارید که از نگهداری پرنده در خانه صرف نظر کنید. پیشگیری از عوامل آلرژی زای پرندگان کار دشواری است. هر بار که پرنده پرهایش را تکان می دهد یا به قصد پَرآرایی آنها را می گشاید، صدها هزار ذره نامرئی آلرژی زا در هوای اطراف او پخش می شود. این ذرات به راحتی می توانند به ریه و دستگاه تنفسی کودک نفوذ کنند. اولین دردسرها در این لحظه بروز می کند. کودکان ممکن است دچار تنگی نفس، سرفه، عطسه، آبریزش و خارش شوند.

قاعدتاً کنترل پَرآرایی پرندگان کار بسیار دشواری است. شما نمی توانید با او هماهنگ کنید که چه زمانی این کار را انجام دهد. بنابراین پیشگیری تقریباً کار محالی است، مگر آنکه پرنده را خارج از فضای خانه نگهداری کنید.

عفونت های قارچی را جدی بگیرید.

یکی دیگر از بیماری های مشترک بین انسان و پرندگان بیماری های قارچی است که بیشتر از طریق فضولات پرندگان به انسان منتقل می شود. این بیماری برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطرناک تر است. این عفونت قارچی ریه انسان را درگیر می کند و در افرادی که بدن مستعدتری دارند، هاگ های این قارچ از طریق جریان گردش خون به دیگر قسمت های بدن منتقل می شود و دردسرهای بزرگتری را به وجود می آورند. علائم این بیماری تب، سردرد، استفراغ و گرفتگی گردن است و برای درمان آن باید حتماً با پزشک مشاوره کرد.

شپش ها را دست کم نگیرید.

ابتلا به بیماری های انگلی مانند شپش ها از دیگر بیماری های مشترک بین پرندگان و انسان است. تقریباً همه پرندگان در معرض ابتلا به شپش یا شپشک هستند و به راحتی می توانند آن را به انسان منتقل کنند. مهم ترین نشانه های ابتلای پرندگان به شپش ریختن پَرها و خالی بودن بدن قناری از پَر است. کم تحرکی، خارش و لاغر شدن پرنده هم از دیگر علائمی است که نشان می دهد شپش ها بلای جان او شده اند. برای درمان بیماری پرنده باید او را نزد دامپزشک ببرید و از داروها و قطره های ضد شپش که تجویز می کند، به موقع استفاده کنید.

مراقب تب سیتاکوزیس باشید.

اگر از کبوتر، اردک یا انواع طوطی ها در خانه مراقبت می کنید، باید مراقب بیماری تب سیتاکوزیس باشید. این بیماری علائمی مانند اسهال، سرفه و ترشحات مخاطی دارد و قابل انتقال از پرنده به انسان هست اما علائم آن در انسان چیزی شبیه آنفلونزا است و باید در اولین فرصت برای درمان آن اقدام کرد. نوزادان، کودکان، افراد سالمند و مبتلایان به بیماری های عفونی یا بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند باید بیش از هر کسی مراقب باشند تا در معرض این بیماری قرار نگیرند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «علائم بیماری هایی که از پرندگان به انسان ها سرایت می کنند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا