با زندگی طوطی ها آشنا شویم

طوطی پرنده ای اغلب سبز رنگ از راسته طوطی سانان است که عموماً در نواحی گرم و رطوبتی زیست می کند. از ویژگی های ظاهری طوطی ها که مخصوص این راسته می باشد، می توان به نوک کج و قوی، قامتی راست و پاهای قوی پنجه دار اشاره کرد.

بیشتر طوطی ها در حفره هایی که در درختان و یا صخره ها وجود دارد، لانه سازی می کنند و تخم هایی به رنگ سفید می گذارند. معمولاً از مواد گیاهی مانند دانه، آجیل، غنچه ها و… تغذیه می کنند و گروه کوچکی از آنها حشرات و حیوانات کوچک را نیز می خورند. لوریکت ها بطور تخصصی از شهد گل ها تغذیه می کنند.

طوطی ها همراه گروهی از کلاغ ها به عنوان باهوش ترین پرندگان محسوب می شوند. قدرت تقلید صدای انسان ها، آنها را به عنوان موجوداتی اهلی در آورده است.

کاسکو

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی پرنده ای محبوب نزد بیشتر مردم است. علت محبوبیت این پرنده، هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدا می باشد و شاید بتوان گفت این پرنده بهترین تقلید کننده صدا در جهان بوده که به راحتی می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار نماید.

کاسکو
کاسکو

این پرنده در محیط زیست خود، پرنده ای خجالتی و ترسو است. با این حال، کاسکو در اصل پرنده ای وحشی می باشد که تلاش های بسیاری برای آموزش دادن این پرنده صورت می گیرد. بنابراین به دلیل عملکرد غیر قابل پیش بینی وی، نباید به کاسکو زیاد اطمینان کرد. کاسکوها بسیار قوی هستند و در صورت عصبانیت می توانند گاز بگیرند و یا پنجه بکشند.

این پرنده مانند سایر طوطیان، بدنی استوار ولی نرم دارد که می تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدنش دسترسی داشته باشد و تا 180 درجه سر خود را برگرداند. اندازه بدن کاسکو بسیار متفاوت است و در گونه های کوچک 12 سانتیمتر و در گونه های بزرگ تا 100 سانتیمتر می رسد و وزن آن در حدود 400 گرم است.

هر دو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم می باشند. این پرنده در طول زندگی زاد و ولد می کند و معمولاً در حدود 50 تا 60 سال عمر می نماید. برای سازگار شدن طوطی های نر و ماده، باید آنها را برای مدتی در دو قفس جداگانه در کنار یکدیگر نگهداری کرد تا به تدریج به یکدیگر عادت کنند و پس از مدتی با تهیه یک قفس بزرگتر، هر دوی آنها را به یک قفس منتقل نمود تا در کنار هم زندگی نمایند. سازگاری یکی از عوامل بسیار مهم در تولید مثل کاسکو است. جفت های سازگار شده در کنار هم می مانند و به همدیگر غذا داده و به پَر آرایی یکدیگر می پردازند.

معمولاً طوطی ها جفت خود را برای تمام طول زندگی انتخاب می کنند. از این رو بهتر است که پس از سازگاری طوطی های نر و ماده، آنها را از همدیگر جدا نکنید و اجازه بدهید که در کنار هم زندگی کنند.

این پرنده اهل پرواز است اما قدرت جهت شناسی مناسبی ندارد و نمی تواند همانند کبوترها محل زندگی خود را جهت یابی نموده و به لانه باز گردد. به همین دلیل است که پرورش دهندگان این پرنده باید توجه داشته باشند که چنانچه کاسکو از محل زندگی خود دور شود، نمی تواند به راحتی لانه و کاشانه خود را یافته و بدان باز گردد.

کاسکو از میوه، سبزی، دانه، غلات، آجیل (مانند پسته، گردو، بادام و فندق) و بذر گیاهان تغذیه می کند.

طوطی برزیلی

طوطی کوچک یا طوطی کوتوله با بدنی سبز و سَری نارنجی، از جنس مرغ عشق می باشد. علت نامگذاری مرغ عشق این است که این پرنده به صورت جفت نگهداری شده و تمامی وقت خود را در کنار یکدیگر گذرانده و رابطه ای بسیار صمیمی بین نر و ماده وجود دارد. یک جفت معمولاً تا آخر عمر با یکدیگر زندگی کرده و ساعت های طولانی نر و ماده کنار یکدیگر نشسته و بال های یکدیگر را تمیز و آراسته می کنند.

طوطی برزیلی
طوطی برزیلی

طول عمر طوطی برزیلی حدود 15 تا 20 سال است و برخی معتقدند که این پرنده می تواند تا 30 سال زندگی کند.

این نوع طوطی کوچکترین نوع طوطی در جهان بوده و از مشخصات آن ضخامت بدن، کوتاهی دم، تیزی و بزرگی نسبی منقار می باشد. چهار گونه از این پرنده، حلقه ای سفید رنگ در اطراف چشم خود دارند که این چهار گونه عبارتند از: طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی سیاه گونه، طوطی برزیلی نقابدار و طوطی برزیلی لیلیان. پنج گونه باقیمانده که عبارتند از: طوطی برزیلی ماداگاسکار، طوطی برزیلی صورت قرمز، طوطی برزیلی صورت هلویی، طوطی برزیلی آبسینیان و طوطی برزیلی سوین درین، فاقد حلقه مذکور می باشند.

شاه طوطی

شاه طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر نوعی طوطی بزرگ است که طول آن 58 سانتیمتر و رنگ اصلی اش سبز می باشد. در جنس نر آن نوار سیاه رنگی از بخش زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نواری قرمز ارتباط می یابد. اگر از جوجگی با انسان باشند استعداد یادگیری واژه ها را دارند.

شاه طوطی
شاه طوطی

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با زندگی طوطی ها آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. سلام
    طوطی من هر بار منا میبینه بی تابی میکنه و سعی میکنه از دستم فرر کنه ولی در عوض با خانم ها خیلی خوبه جریانش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا