خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / حیوانات / چرا طاووس پرهایش را باز می کند؟
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

چرا طاووس پرهایش را باز می کند؟

طاووس های نر پَرهایی بلند و زیبا دارند. آنها در طول فصل جفت گیری پرهای خود را برای جلب توجه طاووس ماده به شکل چتری زیبا از هم باز می کنند. طاووس نر با اینکار طاووس های ماده را به سوی خود جلب می کند.

بطورکلی دو نوع طاووس وجود دارد. یک نوع آن در هندوستان و سریلانکا یافت می شود و آبی رنگ است. نوع دیگر، در آسیای جنوب شرقی زندگی می کند و به رنگ سبز است. در واقع طاووس، بومی آسیا و هند شرقی بوده و از این مناطق به سایر نقاط جهان برده شده است.

طاووس سبز پاهایی بلندتر و گردنی درازتر از طاووس آبی دارد و رنگ آمیزی و شکل پرهای آن نیز مجلل تر است. به این ترتیب می توان گفت که طاووس سبز یکی از زیباترین پرندگان جهان می باشد. نرهای هر دو نوع طاووس، بدنی به طول ۷۵ سانتیمتر و دمی به درازای ۱۵۰ سانتیمتر دارند. ماده ها از نرها کوچکتر هستند.

دُم طاووس از پرهای بلند و زیبا تشکیل شده است. طاووس نر پس از باز کردن پَرهای دمش آنها را جلو و به سوی بدنش می آورد و سر و صدای زیادی راه می اندازد. تعداد پرهای دم طاووس معمولاً به ۱۵۰ عدد می رسد. پرهای طاووس وقتی برافراشته می شوند، به شکل یک بادبزن در می آیند.

طاووس های ماده بر خلاف طاووس های نر بال و پَر و دُمی ساده دارند. سادگی طاووس ماده برای استتار و همرنگی با محیط اطراف و مراقبت از تخم ها است. طاووس ماده هر بار ۴ تا ۸ تخم سفید رنگ می گذارد.

طاووس ها، هم گیاهخوار و هم گوشتخوار هستند و آنها می توانند مارهای کوچک را نیز بخورند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا طاووس پرهایش را باز می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*