چرا طاووس پرهایش را باز می کند؟

طاووس های نر پَرهایی بلند و زیبا دارند. آنها در طول فصل جفت گیری پرهای خود را برای جلب توجه طاووس ماده به شکل چتری زیبا از هم باز می کنند. طاووس نر با اینکار طاووس های ماده را به سوی خود جلب می کند.

بطورکلی دو نوع طاووس وجود دارد. یک نوع آن در هندوستان و سریلانکا یافت می شود و آبی رنگ است. نوع دیگر، در آسیای جنوب شرقی زندگی می کند و به رنگ سبز است. در واقع طاووس، بومی آسیا و هند شرقی بوده و از این مناطق به سایر نقاط جهان برده شده است.

طاووس سبز پاهایی بلندتر و گردنی درازتر از طاووس آبی دارد و رنگ آمیزی و شکل پرهای آن نیز مجلل تر است. به این ترتیب می توان گفت که طاووس سبز یکی از زیباترین پرندگان جهان می باشد. نرهای هر دو نوع طاووس، بدنی به طول 75 سانتیمتر و دمی به درازای 150 سانتیمتر دارند. ماده ها از نرها کوچکتر هستند.

دُم طاووس از پرهای بلند و زیبا تشکیل شده است. طاووس نر پس از باز کردن پَرهای دمش آنها را جلو و به سوی بدنش می آورد و سر و صدای زیادی راه می اندازد. تعداد پرهای دم طاووس معمولاً به 150 عدد می رسد. پرهای طاووس وقتی برافراشته می شوند، به شکل یک بادبزن در می آیند.

طاووس های ماده بر خلاف طاووس های نر بال و پَر و دُمی ساده دارند. سادگی طاووس ماده برای استتار و همرنگی با محیط اطراف و مراقبت از تخم ها است. طاووس ماده هر بار 4 تا 8 تخم سفید رنگ می گذارد.

طاووس ها، هم گیاهخوار و هم گوشتخوار هستند و آنها می توانند مارهای کوچک را نیز بخورند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا طاووس پرهایش را باز می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا