منظور از آنتروپی چیست؟

آنتروپی مقیاسی برای مقدار ناآراستگی و آشفتگی در یک سیستم یا دستگاه است. بطورکلی در هر سیستمی تمایل بیشتری به آشفتگی و درهم ریختگی وجود دارد، زیرا حالت های نامنظم خیلی بیش از حالت های منظم هستند.

دلیل افزایش بی نظمی در یک سیستم آن است که در هر مرحله، مقداری از انرژی تلف می شود. برای مثال، بدن انسان حدود 80 درصد از انرژی حاصل از غذا را هدر می دهد. یکی از نتایج آنتروپی آن است که گرما از شئی گرمتر به شئی سردتر انتقال می یابد و نه برعکس. انرژی همیشه بطور یکنواخت در حال پخش شدن و گسترش به سمت بیرون است و هیچ چیز نمی تواند مانع از این جریان شود.

مقدار آنتروپی همواره در حال افزایش است. قانون افزایش آنتروپی را قانون دوم ترمودینامیک نیز می نامند. به نظر می رسد که جهان، همزمان با افزایش آنتروپی آن، در حال انبساط و باز شدن است. هر حادثه ای که باعث بیرون دادن انرژی شود، اتلاف مقداری از انرژی و افزایش آنتروپی را به دنبال دارد.

در حالی که تبدیل دیگر شکل های انرژی به حرارت، به سادگی انجام می گیرد، اما تبدیل گرما به شکل های دیگر انرژی، کاری دشوار و کم بازده است. پایین ترین درجه انرژی، انرژی گرمایی است که حرکت سهل و تصادفی مولکول ها را به دنبال می آورد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از آنتروپی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا