کاربرد فیلرها برای آرتروز زانو

اگر از آرتروز رنج می برید، تزریق اسید هیالورونیک (فیلر) می تواند در کاهش درد و سفتی عضلات به شما کمک کند. تزریق اسید هیالورونیک در افرادی که به آرتروز مبتلا هستند باعث روان شدن مفاصل و عملکرد بهتر آنها می شود.

با توجه به علائم بیماری و سایر روش های درمانی که قبلاً امتحان کرده اید، ممکن است پزشک تان تزریق اسید هیالورونیک را به شما توصیه کند.

در مقاله شما می توانید با کاربرد اسید هیالورونیک در درمان آرتروز آشنا شوید.

تزریق اسید هیالورونیک چطور عمل می کند؟

بطور معمول، مایع سینوویال یا زلاله ای (مایعی که در سراسر بافت های نرم بدن وجود دارد و در حفظ سلامت مفاصل موثر است) تحرک مفاصل را آسان می کند. اگر به آرتروز مبتلا هستید، ذخیره مایع مفصلی در بدن شما کاهش پیدا خواهد کرد.

راه حل این مشکل، بسیار ساده است. پزشک شما اسید هیالورونیک را بطور مستقیم به اطراف مفاصل زانو تزریق می کند. در اغلب مواقع 3 تا 5 تزریق با فاصله یک هفته انجام می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این روش درمانی را فقط برای افرادی که به استئوآرتریت (آرتروز) زانو مبتلا هستند تایید کرده، اما برخی افراد، تزریق اسید هیالورونیک را برای مفاصل دیگر نیز انجام داده اند.

آیا این درمان برای شما موثر است؟

تاثیر تزریق اسید هیالورونیک در مفاصل، بسته به شرایط بدنی فرد و بیماری او متفاوت است. بررسی ها نشان داده که در افراد مسن تر و یا مبتلا به آرتروز پیشرفته، شانس درمان با استفاده از این روش پایین است.

نکات قابل توجه

معمولاً افرادی که از سایر روش های درمانی مانند فیزیوتراپی، ورزش و تزریق مُسکن ها یا استروئیدها نتیجه نگرفته اند، تزریق هیالورونیک را امتحان می کنند.

یکی از مزایای استفاده از این روش آن است که عوارض جانبی مانند تورم یا احساس ناراحتی در بخشی از پوست که تزریق اسید هیالورونیک انجام شده، بسیار خفیف خواهد بود.

با توجه به عوارض کم تزریق اسید هیالورونیک، در مواردی که تنها راه باقی مانده جراحی است، ممکن است پزشک ترجیح  دهد که قبل از جراحی، این روش را امتحان کند.

اگر استفاده از سایر روش های درمانی برای شما عوارض جانبی خاصی به همراه داشته باشد، شاید تزریق اسید هیالورونیک گزینه خوبی باشد. برای مثال برخی افراد به دلیل احتمال خونریزی دستگاه گوارش، قادر نیستند از مُسکن هایی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنند.

تزریق استروئید، روش معمول دیگر برای درمان استئوآرتریت است، اما در صورت استفاده بیش از حد از آن ممکن است به مفاصل شما آسیب وارد شود.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کاربرد فیلرها برای آرتروز زانو»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا