آیا می‌خواهید رویاهای صادقانه خود را کنترل کنید؟

تحقیقات دانشگاه آدلاید نشان می‌دهد ترکیب خاصی از چند تکنیک می‌تواند شانس افراد در دیدن رویاهای صادقانه (فرد از خوابی که می‌بیند آگاه است و می‌تواند آن را کنترل کند) را افزایش دهد. تکنیک‌های فراوانی برای دیدن رویاهای صادقانه وجود دارد که سه مورد از آنها عبارتند از:

  1. تست واقعیت: شامل چندین بار چک کردن محیط پیرامون خودتان در طول روز است تا بدانید خواب می‌بینید یا خیر.
  2. بیدار شدن و دوباره خوابیدن: بعد از 5 ساعت خواب، بیدار شوید و مدت زمان کوتاهی بیدار بمانید. سپس به رختخواب برگردید تا وارد فاز REM خواب (مرحله‌ای که احتمال خواب دیدن در آن بیشتر است)، شوید.
  3. خفیف: شامل بیدار شدن پس از 5 ساعت خواب و سپس قصد کردن برای به خاطر آوردن خوابی است که دیده‌اید. بعد با تکرار این عبارت که «دفعه بعد که خواب می‌بینم، آن را به یاد خواهم آورد» و تصور اینکه در حال دیدن رویای صادقانه هستید، دوباره به خواب می‌روید.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، از تعداد 47 نفر شرکت کننده‌ای که این سه تکنیک را با هم ترکیب کرده بودند، ظرف یک هفته 17 درصد آمار موفقیت در دیدن رویای صادقانه افزایش یافت. این آمار در گروهی که با استفاده از تکنیک سوم تنها ظرف 5 دقیقه به خواب رفته بودند، بالاتر بود.

تکنیک سوم روی چیزی کار می‌کند که ما به آن حافظه آینده می‌گوییم که توانایی ما در به یاد داشتن انجام کاری در آینده است. با تکرار عبارت «دفعه بعد که خواب می‌بینم، آن را به یاد خواهم آورد»، نیتی در ذهن شما شکل می‌گیرد. در واقع همین به خاطر آوردن خواب‌تان به دیدن رویای صادقانه منجر خواهد شد.

مهم‌تر از آن، کسانی که با استفاده از این تکنیک به موفقیت رسیدند، به طرز چشمگیری کمتر از دیگران در صبح روز بعد کمبود خواب داشتند. بنابراین دیدن رویای صادقانه هیچگونه تاثیر منفی بر کیفیت خواب آنها نداشته است. این نتایج ما را یک قدم به توسعه تکنیک‌های دیدن رویای صادقانه نزدیک‌تر می کند. به ما اجازه می‌دهد روی فواید احتمالی آن مانند درمان کابوس‌های شبانه و بهبود مهارت‌های جسمی از طریق تمرین در محیط خواب، مطالعه کنیم.

منابع

  1. The University of Adelaide
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا