گل گاوزبان: گیاهی برای درمان اختلالات خواب

گیاه گل گاوزبان به دو صورت وحشی و پرورشی رشد می کند. در نوع وحشی به دلیل خودرو بودن این گیاه، خشونت بیشتری در آن وجود دارد و خواب آورتر است، اما در نوع پرورشی و به دلیل رسیدگی بیشتر توسط پرورش دهنده، این گیاه از لحاظ درمانی می تواند تاثیر بهتری داشته باشد.

رویش این گیاه در بسیاری از شهرهای کشور ایران مانند اردبیل، قزوین، البرز و… وجود دارد که بهترین نوع آن در اردبیل، آن هم به دلیل شرایط آب و هوایی این شهر است. بهترین زمان کشت گل گاوزبان هم حد فاصل ماه های اردیبهشت و تیر است. این گیاه به رنگ بنفش تیره و در مواقعی سورمه ای با گلبرگ های بسیار نازک دیده می شود.

در این مقاله شما می توانید با خواص درمانی گیاه گل گاوزبان آشنا شوید.

گل گاوزبان نشاط آور است.

گیاه گل گاوزبان اثر بسیاری بر روح و جسم آدمی می گذارد، اما این نکته شایان ذکر است که هر دارو به همان اندازه که می تواند مفید باشد، ضررهایی نیز به دنبال خواهد داشت. در این میان گیاه گل گاوزبان نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گیاه در کنار نشاط آوری، باعث افزایش فشارخون می شود و افرادی که سابقه فشار خون بالا دارند باید بدانند که این دارو را به همراه داروهای دیگر استفاده کنند تا بتوانند از اثرات مفید آن بهره مند شوند. اگر این گیاه را به همراه سنبل طیب و یا لیموعمانی استفاده کنند، باعث جلوگیری از بالا رفتن فشار خون می شود.

این گیاه می تواند به تقویت قلب، تقویت سیستم اعصاب، احساس آرامش، مشکلات و اختلالات بی خوابی و آرام کردن عضلات عصبی مغز کمک رسان باشد. جلوگیری از خواب های منقطع و آرامش سیستم عضله ای در هنگام خواب، از دیگر آثار مفید مصرف گیاه گل گاوزبان است.

مصرف مداوم گل گاوزبان، شادابی را به همراه دارد.

مصرف 40 روزه این گیاه قبل از خواب می تواند به شادابی فرد در مدت زمان طولانی کمک رسان باشد. در صورتی که هر شب این گیاه را میل نمایید نه تنها ضرر ندارد، بلکه می تواند در بلندمدت، اثرات مثبت خود را بر روح و جسم فرد مصرف کننده باقی بگذارد.

ترکیب با سایر گیاهان

گل گاوزبان با اسطوخودوس و میوه گل نسترن و پوست خشخاش، یک ترکیب خواب آور بسیار عالی برای افرادی که اختلالات خواب دارند به حساب می آید. همچنین درمان بسیار خوبی برای استرس و مقابله با آن است. گل گاوزبان به همراه بهار نارنج می تواند به تقویت قلب کمک بسیار شایانی کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «گل گاوزبان: گیاهی برای درمان اختلالات خواب»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا