مدت زمان خواب کودکان مهد کودکی چقدر باید باشد؟

کودکانی که حداقل 10 ساعت در طول شب بطور منظم می‌خوابند، علاوه بر سازگاری آسان‌تر با مهدکودک، موفقیت بیشتری در رشد عاطفی، مشارکت یادگیری و عملکرد تحصیلی در طول سال‌های مهدکودک نشان می‌دهند.

متخصصان می‌گویند: «ما دریافتیم کودکانی که بطور منظم، در شب می‌خوابیدند، الگوی خواب مطلوب‌تری را در تمام سال مهدکودک خود حفظ کردند.»

الگو خواب سالم برای کودکانی ضروری است که اولین بار به مدرسه می‌روند. والدین باید هر کاری که می‌توانند انجام دهند تا به فرزندانشان کمک کنند تا خواب شب آنها پیش از شروع سال تحصیلی منظم شود.

همچنین محققان اثر 10 ساعت یا بیشتر خوابیدن در طول 24 ساعت به جای تنها خواب شبانه را بررسی کردند. آنها دریافتند که چرت زدن در طول روز ارزش زیادی در کمک به کودکان برای سازگاری با مدرسه ندارد.

عادات خواب سالم قبل از مهدکودک به کودکان کمک می‌کند تا با مدرسه سازگار شوند.

آکادمی پزشکی خواب آمریکا توصیه می‌کند که کودکان مهدکودکی باید 10 تا 13 ساعت در یک دوره زمانی 24 ساعته بخوابند. برای آن دسته از کودکانی که در آستانه شروع مدرسه هستند، این ساعات باید در شب متمرکز شود تا بیشترین تاثیر را بر انتقال و موفقیت کودک در مهدکودک داشته باشد.

متخصصان برای خانواده‌هایی که می‌خواهند فرزندشان مهدکودک را شروع کند، پیشنهاد می‌کنند که آنها برنامه‌هایی را برای بهداشت خواب سالم حتی پیش از رفتن به مهدکودک تنظیم کنند.

آنها می‌گویند: «بهداشت خواب عاداتی است که ایجاد می‌کنیم و بر نحوه خواب ما تاثیر می‌گذارد. بهداشت خواب خوب برای کودکان باید شامل برنامه‌هایی منظم برای زمان خواب، محدود کردن دسترسی به صفحه نمایش پیش از خواب و زمان خواب در ساعت 9 شب یا پیش از آن باشد.»

آنها توصیه می‌کنند افراد دست‌کم 30 دقیقه پیش از خواب از تماشای نمایشگر، از جمله تلویزیون، بازی‌های ویدئویی و تبلت خودداری کنند. همچنین بزرگترها در زمان خواب کودکان حضور داشته باشند و یک روال آرام‌بخش ثابت پیش از خواب را اجرا کنند. این روال می‌تواند شامل حمام کردن، خواندن کتاب و صحبت در یک محیط آرام باشد تا به آماده‌سازی کودکان برای خواب کمک کند.

به نظر می‌رسد که بهداشت خواب خوب برای کودکان خردسال به همان اندازه‌ای مفید است که برای بزرگسالان مفید به نظر می‌رسد. همچنین ایجاد عاداتی که منجر به خواب خوب شبانه پیش از شروع مهدکودک می‌شود، به بچه‌ها در هنگام گذار به مدرسه نیز کمک می‌کند.

منابع

  1. NIH
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا