چرا عرق می کنیم؟

تبلیغات

بدن ما شبیه یک کوره است. غذایی که می خوریم در بدن مان همانند سوخت عمل می کند. غذا در اثر فرآیند اکسیداسیون می سوزد و انرژی گرمایی تولید می کند. در اثر این فرآیند روزانه 2500 کالری گرما تولید می شود. این مقدار گرما می تواند 25 کیلوگرم آب را که حرارت آن صفر درجه سانتیگراد است، بجوشاند. اما این گرما در بدن ما چه می شود؟

حرارت بدن توسط بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس تنظیم می شود. هیپوتالاموس از کاهش یا افزایش غیر طبیعی دمای بدن جلوگیری می کند و دمای آن را در حدود 37 درجه سانتیگراد ثابت نگه می دارد.

وقتی دمای بدن به دلایلی از حد طبیعی پایین تر می رود، هیپوتالاموس پیام هایی به برخی از غدد می فرستند. به این ترتیب این غدد شروع به ترشح مواد شیمیایی خاصی می کنند که باعث افزایش اکسیداسیون در بدن می شود. در نتیجه دمای بدن به حد طبیعی می رسد.

از سوی دیگر وقتی دمای بدن بالا می رود، هیپوتالاموس فرآیند اکسیداسیون را کاهش می دهد. سپس بدن شروع به تعرق می کند. با عمل تعرق، آب، اوره و برخی از نمک ها از طریق میلیون ها منفذ کوچکی که در پوست قرار دارند، از بدن خارج می شوند. وقتی دمای داخلی بدن بالا می رود، عمل تعرق با شدت بیشتری انجام می گیرد. حرارت بدن موجب تبخیر عرق و کاهش دمای بدن می شود.

تبلیغات
انواع پوشاک مردانه و زنانه تا 50 درصد تخفیف و پرداخت درب منزل در های یو استور

عمل تعرق نه تنها دمای بدن را کنترل می کند، بلکه باعث خارج شدن مواد مضر از بدن می شود. در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است، عمل تعرق موجب ناراحتی می شود؛ زیرا در مناطق مرطوب تبخیر به کندی صورت می گیرد. بنابراین عرق روی بدن می ماند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا عرق می کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا