واکنش تار عنکبوت به رطوبت می‌تواند به عضلات مصنوعی بهتر منجر شود

تار عنکبوت به عنوان یکی از مواد قدرتمند جهان است. محققان معتقدند با کمک این ویژگی می‌توان نوع جدیدی از ماهیچه‌ها و عضلات مصنوعی یا محرک‌های روباتیک را ساخت.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این فیبرهای مقاوم نسبت به تغییرات در رطوبت بسیار مقاوم هستند. آنها در برابر سطح معینی از رطوبت در هوا ناگهان منقبض می‌شوند و پیچ می‌خورند. به این ترتیب نیروی کافی اعمال می‌کنند که قابل مقایسه با مواد مشابهی است که در محرک‌ها بکار می‌روند. این کشف در مجله Science Advances منتشر شده است.

مارکوس بوهلر استاد دانشگاه MIT با همکاری محققان در دانشگاه هاژونگ در چین این کشف را انجام داده‌اند. محققان در این اواخر ویژگی دیگری از تار عنکبوت را کشف کرده‌اند که «ابر انقباض» نامیده می‌شود. تارهای نازک عنکبوت با کمک این ویژگی بطور ناگهانی در برابر تغییرات در رطوبت واکنش نشان می‌دهند. به این ترتیب نه تنها تارها منقبض می‌شوند بلکه همزمان پیچ و تاب نیز می‌خورند و در نتیجه یک نیروی پیچشی قدرتمند ایجاد می‌کنند.

تصویر میکروسکوپ الکترونی روبشی از تارهای عنکبوت
تصویر میکروسکوپ الکترونی روبشی از تارهای عنکبوت

بوهلر در این باره می‌گوید: «ما بطور اتفاقی این قابلیت را کشف کردیم. این کشف برای صنعت روباتیک اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا می‌تواند روشی نوین برای کنترل نوع خاصی از حسگرها فراهم کند.»

منابع

  1. New Atlas
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا