روبات پرستار که می تواند به فعالیت های روزانه سالمندان و معلولان کمک کند

بحران کمبود پرستار در انگلیس سبب شده محققان به دنبال چاره ای باشند. در همین راستا عده ای از پژوهشگران مشغول ابداع روباتی هستند که به افراد سالمند کمک می کند فعالیت های روزانه مانند لباس پوشیدن را انجام دهند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، استادان و دانشجویان مقطع دکترای امپریال کالج لندن در پرسونال روباتیکز لب (Personal Robotics Lab) این روبات را ساخته اند که بکستر (Baxter) نام گرفته و مجهز به دو بازو و انگشتانی است که با پرینتر سه بعدی ساخته شده اند.

روبات پرستار بکستر به کمک هوش مصنوعی متوجه می شود فرد چه زمانی نیاز به کمک دارد و همچنین با گذر زمان از مشکلات صاحب خود با خبر می شود و بهتر می تواند به او کمک کند.

البته روبات بکستر را نخستین بار استارت آپ Rethink Robotics در سال 2011 میلادی ساخت و از آن زمان تاکنون تغییرات مختلفی در آن ایجاد شد. این روبات اکنون یک صورت کارتونی و انگشتانی با قابلیت های مختلف دارد. هدف از ساخت آخرین نسخه روبات ارتقای توانایی خوانش حرکات روبات یا به عبارتی درک بیمار در زمانی است که نمی تواند از اعضای بدنش استفاده کند.

در حال حاضر بکستر برای استفاده افراد عادی آماده نیست و محققان مشغول ارتقای قابلیت های آن هستند. روبات مذکور در صورت آماده سازی به کارکنان بخش خدمات درمان کمک شایانی می کند. این در حالی است که انگلیس به 40 هزار پرستار نیاز دارد و پیش بینی می شود این رقم پس از برگزیت دو برابر شود.

منابع

خبر علمی «روبات پرستار که می تواند به فعالیت های روزانه سالمندان و معلولان کمک کند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به The Telegraph و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا