صدا خفه کن تفنگ چگونه کار می کند؟

صدا خفه کن وسیله ای است که به انتهای تفنگ متصل و میزان صدایی را می کاهد که تفنگ هنگام شلیک گلوله ایجاد می کند.

هنگامی که ماشه اسلحه کشیده شد، باروت منفجر و گاز گرم با فشار بالایی ایجاد می شود. این گاز به گلوله در لوله تفنگ فشار وارد می کند و این موجب تولید صدای زیادی در هنگام خروج گلوله می شود.

صدا خفه کن معمولاً یک فلز استوانه ای است که می توان آن را به انتهای لوله تفنگ وصل کرد، گرچه این امکان هم هست که دائماً در آن نقطه سوار باشد. صدا خفه کن شامل سوپاپ هایی درون یک مخزن انبساط است. سوپاپ ها صفحه های گودی هستند که جریان گاز را درون مخزن انبساط منحرف می کنند که قطرش نسبت به لوله تفنگ بزرگتر است و این موجب می شود گاز سرد شود و انرژی اش کاهش یابد. هنگامی که گاز از مخزن انبساط خارج شد، فشار و سرعتش کاهش می یابد. در نتیجه پس از رها شدن گاز و گلوله به میزان قابل توجهی از صدا کم می شود. از این نظر، صدا خفه کن آثاری مشابه اگزوز ماشین دارد.

واژه Silencer که معادل انگلیسی صدا خفه کن است، عبارت دقیقی نیست زیرا این ابزار صدای تولید شده را می کاهد و حذفش نمی کند. صدا خفه کن ها بیشتر در سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی به صورت نادرستی به نمایش در می آیند و این تصور را در بیننده ایجاد می کنند که عملاً هیچ صدایی پس از شلیک گلوله با صدا خفه کن بلند نمی شود.

صدا خفه کن توسط هیرام مکسیم (Hiram Maxim) در سال 1902 میلادی در ایالت متحده اختراع شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «صدا خفه کن تفنگ چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا