موشک انداز دوش پرتاب استینگر چگونه کار می کند؟

استینگر سلاح موثر آمریکایی در برابر هواپیماها است. این اسلحه از اشعه مادون قرمز برای قفل کردن روی گرمای اگزوز هواپیماها و هلیکوپترهایی استفاده می کند که در ارتفاع کمتر از 11 هزار پا پرواز می کنند.

بهترین نوع این اسلحه، مدل FIM-92A است که توسط سربازان پیاده علیه هواپیماها و هلیکوپترها استفاده می کنند. از دید سربازان پیاده، حمله هواپیماهای دشمن و بمباران مواضع زمینی یک تهدید جدی است و ساده ترین راه رفع این تهدید، شلیک به آنها است.

چهار عاملی که استینگر را یک سلاح موثر برای سربازان پیاده می کند، عبارتند از:

  1. وزن سبک: موشک انداز این اسلحه حدود 15 کیلوگرم و هر موشک آن تنها 10 کیلوگرم وزن دارد.
  2. این سلاح را یک نفر می تواند حمل کند.
  3. سیستم حرارت یاب آن با اشعه مادون قرمز فعال می شود.
  4. قدرت تخریب آن بسیار بالا است.

سیستم حرارت یاب این سلاح قادر است روی گرمایی که از موتور هواپیماها تولید می شود قفل کند. این سیستم را غیر فعال (passive) می گویند چون بر خلاف یک سلاح مجهز به رادار، از خود امواج رادیویی ساطع نمی کند.

در این مقاله شما می توانید با نحوه کار موشک انداز دوش پرتاب استینگر آشنا شوید.

نحوه استفاده از سلاح به این شکل است که سرباز هدف را نشانه گیری می کند. وقتی سیستم حرارت یاب سلاح روی هدف قفل شد، یک صدای مشخص ایجاد می کند که سرباز متوجه می شود باید شلیک کند. این مراحل پس از اینکه سرباز ماشه را کشید، اتفاق می افتد:

  1. موشک از اسلحه به سمت هدف پرتاب می شود.
  2. موتور پرتاب اولیه از موشک جدا می شود و موتور اصلی و نیرومند موشک روشن می شود. به کمک این موتور، موشک با سرعت 2400 کیلومتر در ساعت به سوی هدف حرکت می کند و آن را منفجر می سازد.

سلاح استینگر می تواند به اهدافی اصابت کند که در شعاع 8 کیلومتری و ارتفاع 11 هزار پا (3500 متری) پرواز می کنند.

این اسلحه، همچنین به حسگر نوری حرکتی حساس هم مجهز است. در نوک این اسلحه یک دوربین دیجیتالی هم وجود دارد که وقتی اسلحه روی هدف قفل می شود، مدام از هدف متحرک عکس می گیرد و به کمک سیستم هدایتگری که در موشک جاسازی شده است، زاویه حرکت خود را با تغییر مسیر هدف تنظیم می کند.

این موشک از سیستم شتاب دهنده ای هم استفاده می کند. اگر سیستم هدایتگر موشک تشخیص دهد که هدف 10 درجه تغییر مسیر داده است، موشک 20 درجه منحرف می شود تا بتواند دقیقاً لحظه ای که هواپیما قصد عبور از نقطه ای را دارد، با آن برخورد کند. به عنوان مثال اگر شما بازیکن خط میانی هستید و می خواهید توپی را برای بازیکن دیگری که در حال دویدن به سمت دروازه حریف است، پرتاب کنید، حتماً توپ را به نقطه ای جلوتر از او پرتاب می کنید که حدس می زنید در آن لحظه به آنجا می رسد.

واضح است که سیستم هدایتگر موشک باید بسیار حساس و هوشمند باشد. به عنوان مثال اگر هدف، هواپیمای جنگی کوچکی باشد که در حال پرواز به سوی یک هواپیمای مسافربری است، این سیستم باید آنقدر هوشمند باشد تا در اصابت به هدف اشتباه نکند.

در نبرد 1987، وقتی مبارزان افغانی در مقابل اتحاد جماهیر شوروی می جنگیدند، ایالات متحده حدود 900 اسلحه استینگر به آنها داد تا علیه شوروی استفاده کنند. افغان ها توانستند با این سلاح ها، صدها هلیکوپتر شوروی را ساقط کنند. البته در جنگ علیه طالبان از همین سلاح ها، به سوی خود بمب افکن های آمریکا شلیک شد!

منابع

مقاله علمی و آموزشی «موشک انداز دوش پرتاب استینگر چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت HowStuffWorks ترجمه شده توسط بهنام زاده به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا