خوددرمانی با گیاهان دارویی؛ ممنوع

تصور اینکه مصرف خودسرانه و بی رویه گیاهان دارویی هم می تواند عوارضی به همراه داشته باشد، هنور برای بسیاری از مردم دشوار است. بسیاری از افراد هنوز تصور می کنند که چون از گیاهان دارویی یا داروهایی با منشاء گیاهی استفاده می کنند نباید دلواپس عوارض جانبی آنها یا اختلالات دارویی باشند. در حالی که این باور اشتباه است.

در این مقاله شما می توانید با چند مورد از تداخل های دارویی که از خوددرمانی با گیاهان دارویی به وجود می آیند، آشنا شوید.

تداخل خطرناک برای بیماران قلبی

بسیاری از افراد میانسال به توصیه نزدیکان شان یا عطاری ها مصرف سیر خام را در برنامه غذایی روزانه شان می گنجانند. در بیشتر مواقع این گروه سیر خام را با وعده های ناهار و شام میل می کنند یا کپسول های حاوی سیر خشک شده یا عصاره آن را از عطاری ها تهیه کرده و می خورند.

تصور این گروه این است که با مصرف سیر می توانند فشار خون، چربی خون و کلسترول را کنترل و غلظت خون را مهار کنند. این در حالی است که اگر مصرف سیر یا فرآورده های آن همزمان با مصرف بعضی داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین همراه باشد، خطر زیادی برای مبتلایان به بیماری های قلبی به دنبال دارد و می تواند ریتم قلبی آنها را دچار اختلال کند.

مبتلایان به آسم مراقب باشند.

یکی از گیاهان دارویی چینی که این روزها استفاده از آن باب شده گیاه جینکو بیلوبا است. البته در ایران بیشتر کپسول های حاوی این گیاه دیده می شود یا فرآورده های دارویی حاوی این گیاه فروخته می شود. این مکمل گیاهی که بیشتر برای تقویت قوای جنسی معروف است، برای افراد مبتلا به ناراحتی های ریه و مبتلایان به آسم خطرناک است. بنابراین پیش از مصرف آن باید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف این مکمل می تواند جریان گردش خون در ناحیه میانی بدن و ریه ها را کاهش و جریان گردش خون در بخش تحتانی بدن را تقویت کند. بنابراین افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند با کاهش یافتن میزان خون در ریه ها دچار حملات تنفسی می شوند.

خطر در کمین کبد

بسیاری از مردم در سراسر جهان از خواص درمانی گیاه اکیناسه و فرآورده های گیاهی آن برای درمان بیماری رایج در فصل پاییز و زمستان استفاده می کنند. نوشیدن دمنوش اکیناسه یا مصرف کپسول های گیاهی آن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و مقاومت بدن را در برابر ویروس ها بالا ببرد اما نکته ای که غالباً کمتر به آن پرداخته می شود، تداخل دارویی اکیناسه با داروی کاهنده کلسترول خون، استاتین است.

البته افرادی که داروی کاهنده چربی خون مصرف می کنند یا مکمل های نیاسین دریافت می کنند هم از جمله افرادی هستند که در صورت مصرف همزمان این داروها با مکمل گیاهی اکیناسه نه تنها اثر داروی خود را از بین می برند، بلکه فشار زیادی به کبدشان وارد می کنند و زمینه ابتلا به آسیب و اختلالات کبدی را فراهم می کنند.

گیاهانی که تاثیر وارفارین را خنثی می کنند.

یکی دیگر از گیاهانی که مصرف آن بین مردم بسیار رایج است و حتی نوشیدن دمنوش آن را جایگزین چای روزانه شان می کنند، چای سبز است. مصرف چای سبز به صورت دمنوش یا هر شکل دارویی دیگری بر تند شدن متابولیسم بدن تاثیر زیادی دارد و به کنترل کلسترول خون کمک می کند. آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه از جمله مهم ترین عناصر برای پیشگیری از ابتلا به سرطان است. اما نکته ای که بسیار اهمیت دارد، وجود مقادیر بسیار بالای ویتامین K در چای سبز مانع از جذب اثرات دارویی وارفارین در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی می شود.

علاوه بر این زنجبیل که مصرف خوراکی و موضعی آن برای کنترل دردهای مفصلی بسیار توصیه شده، می تواند تاثیر دارویی وارفارین را تحت تاثیر قرار داده و احتمال خونریزی ناشی از مصرف داروی وارفارین را تقویت می کند.

آلوئه ورا علیه دیگوکسین

آلوئه ورا از گیاهان پُر مصرف و خوش خوراکی است که نه تنها در سبد غذایی خانواده ها به وفور دیده می شود بلکه مصرف موضعی آن هم برای تسکین التهاب های پوستی و آبرسانی به پوست استفاده می شود. درمانگران طب چینی از آن برای تسریع روند درمان بیماران مبتلا به دیابت، التهاب های دستگاه گوارش، بهبود سردردهای ناشی از صرع و حتی آرتروز مفصلی استفاده می کنند اما هرگز استفاده از آن را برای بیماران مبتلا به آریتمی قلبی مجاز نمی دانند و معتقدند که این بیماران نباید به هیچ وجه در مصرف آلوئه ورا زیاده وری کنند.

آلوئه ورا از جمله گیاهان دارویی است که مصرف آن همزمان با داروی دیگوکسین که برای درمان مبتلایان به آریتمی قلبی تجویز می شود با تداخل دارویی همراه است و می تواند عوارضی را برای بیمار ایجاد کند.

خطر خونریزی را جدی بگیرید.

حتماً درباره فواید درمانی زغال اخته مطالب زیادی شنیده اید. درمانگران طب طبیعی معتقدند که مصرف خوراکی زغال اخته تازه و خشک می تواند به تصفیه خون و بهبود جریان گردش خون کمک کند.

درمانگران شیوه طبیعی درمان مصرف این میوه ترش مزه را برای تسریع روند درمان بیماران مبتلا به واریس و گرفتگی عروق خونی، گر گرفتگی های زنانه و حتی اختلالات ناشی از باز شدن دریچه معده مفید می دانند اما زغال اخته با همه ویژگی های مثبتی که دارد، می تواند تاثیر خواص درمانی بعضی داروهای بیماران قلبی همچون داروهای رقیق کننده خون را در بیماران مبتلا به تصلب شرایین خنثی کند و احتمال خونریزی ناشی از مصرف این داروها را که از جمله عوارض جانبی مصرف آن می باشد، بیشتر کند.

دیابتی ها سراغ این گیاه نروند.

درمانگران شیوه های طبیعی درمان شنبلیله و تخم آن را از جمله بهترین داروها برای بهبود عملکرد دستگاه گوارشی به ویژه معده می دانند. گروهی دیگر نوشیدن دمنوش آن را در دوره زمانی مشخص برای کنترل کلسترول خون مفید می دانند. درمانگران شیوه های طبیعی درمان استفاده از این گیاه دارویی را بهترین راه برای افزایش میزان شیر مادران شیرده می دانند اما آنها همیشه به بیماران خود توصیه می کنند که در صورتی که سابقه ابتلا به بیماری دیابت یا بیماری قلبی دارند داروی گیاهی دیگری را جایگزین شنبلیله کنند. چرا که مصرف این گیاه می تواند اثرات درمانی داروهای بیماران دیابتی را از بین می برد.

تداخل دارویی شیرین بیان و دیورتیک ها

اگر همین الان به سبد ادویه ها و گیاهان دارویی خانه سر بزنید راحت به شیشه شیرین بیان دسترسی پیدا می کنید. شیرین بیان هم از همان گیاهانی است که هر زن خانه داری به آن احتیاج پیدا می کند. این گیاه مرهم دردهای معده و در فصل زمستان بهترین دارو برای تسکین گلودرد است اما این گیاه هم می تواند به موقع خطرآفرین و دردسرساز شود.

محققان و درمانگران طب طبیعی بر این باور هستند که افراد مبتلا به فشار خون که برای کنترل فشار خون خود داروهای دیورتیک مصرف می کنند از مصرف همزمان شیرین بیان و این داروها پرهیز کنند چرا که شیرین بیان می تواند خاصیت این داروها را از بین ببرد و روند کنترل فشار خون را مختل کند. از طرفی بیماران مبتلا به بیماری های قلبی هم بهتر است در مصرف شیرین بیان دقت داشته باشند چرا که این گیاه می تواند با کاهش میزان پتاسیم بدن، ریتم و عملکرد قلب آنها را دچار اختلال کند.

تداخل دارویی استاتین و گریپ فروت

کاهش وزن، تقویت و بهبود عملکرد قلب و کنترل چربی خون از جمله خواص درمانی گریپ فروت است اما گریپ فروت در کنار همه ویژگی های مثبتی که دارد به دلیل داشتن بعضی آنزیم ها مانع جذب اثرات دارویی استاتین ها می شود.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خوددرمانی با گیاهان دارویی؛ ممنوع»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله Mayo Clinic، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا