خبر بد برای کسانی که صبحانه نمی‌خورند

مادرها همیشه می‌گفتند صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است. امروزه مشخص شده که آنها واقعاً راست می‌گفتند. احتمال تشکیل پلاک در عروق کسانی که صبحانه نمی‌خورند، بیشتر است و همین عامل سلامتی قلب آنها را به خطر می‌اندازد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان آمریکایی به این ترتیب روی عادت‌های غذایی صبحانه بیش از 4000 بیمار قلبی مطالعه کردند. با تقسیم آنها به سه گروه: 1) کسانی که صبحانه نمی‌خورند 2) افرادی که صبحانه سبک می‌خورند، یعنی 5 تا 20 درصد از کالری کل روز آنها از طریق صبحانه تامین می‌شد و 3) کسانی که صبحانه سنگین می‌خورند، یعنی 20 درصد یا بیشتر از کالری روزانه آنها شامل صبحانه می‌شد، به بررسی عروق آنها برای یافتن هر گونه علائم گرفتگی و تشکیل پلاک پرداختند.

آنها کشف کردند کسانی که صبحانه نمی‌خورند، دو برابر بیشتر از سایرین (حداقل در 4 قسمت از نواحی راست و چپ گردن، شکم و لگن) به گرفتگی عروق دچار می‌شوند. افرادی که صبحانه سبک می‌خورند نیز در معرض خطر هستند. البته نه به اندازه کسانی که کلاً قید صبحانه را می‌زنند. مشکل اینجا است که عروق گردن به مغز خون‌رسانی می کنند. اگر پلاکی آنها را مسدود کند، این قطع خون‌رسانی می‌تواند منجر به بروز سکته مغزی شود.

همچنین افرادی که صبحانه نمی‌خورند، بیشتر تمایل دارند در ساعات باقیمانده روز گوشت‌های آماده مصرف کنند. یا به خوردن پیش غذا و نوشیدنی‌های شیرین تمایل دارند. نخوردن صبحانه می‌تواند موجب بالا رفتن وزن هم بشود که این نیز برای عروق خبر بدی است. هرچه بیشتر چربی داشته باشید، تولید ترکیبات التهاب‌زا در بدن‌تان بیشتر خواهد شد و پلاک‌های بیشتری شکل می‌گیرند.

منابع

  1. Men’s Health
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا