آیا قلب با ورزش بزرگتر می‌شود؟

هنگامی که ورزشکاران تمرینات‌شان را پیش از مسابقه شَدیدتر می‌کنند، قلب آنها نیز ورزش می‌کند. قلب مانند ماهیچه است و همانند عضله دوسر بازو در صورت تمرین و ورزش رشد می‌کند. هنگامی که از عضلات بدن بیش از حالت عادی استفاده شود آنها به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می‌کنند، آن را از خونی دریافت می‌کنند که از سمت قلب فرستاده می‌شود.

قلب یک تلمبه دوتایی است که از یک سو خون را به کل بدن می‌فرستد و از سمتی دیگر به شش‌ها پمپاژ می‌کند تا اکسیژن جذب کند. بنابراین قلب دارای دو بطن اصلی است که از سوی دیواره ماهیچه‌ای به نام میوکارد احاطه شده است. هنگامی که این دیواره عضله‌ای منقبض می‌شود بطن‌ها کوچکتر می‌شوند، بنابراین فشار درون آنها افزایش می‌یابد و خون به سراسر بدن پمپاژ می‌شود. هنگامی که دیواره ماهیچه‌ای منبسط می‌شود، بطن‌ها بزرگتر می‌شوند و خون را به درون قلب باز می‌گردانند. بنابراین قلب دائماً در حال انقباض و انبساط متناوب است.

زمانی که یک ورزشکار شروع به تمرین می‌کند، قلب او باید به میزان کافی و سرعت بیشتری خون را پمپاژ کند و میوکارد باید خود را با احتیاجات بدن جدید سازگار کند. بنابراین به مرور زمان فرد ورزشکار قلب بزرگتری نسبت به افراد معمولی پیدا خواهد کرد. زیرا از آنجا که قلب این افراد باید میزان زیادی خون را با سرعت بالا پمپاژ کند، اندازه بزرگتری دارد.

تصاویر پرتونگاری به ما نشان می‌دهد که ورزشکاران حرفه‌ای آشکارا قلب بزرگتری نسبت به دیگران دارند. هرچه فعالیت بیشتری داشته باشید، قلب به منظور برآورده کردن نیازهای جدید بدن بزرگتر می‌شود.

منابع

  1. British Heart Foundation
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا