چگونه صبحانه سالم آماده کنیم؟

خوردن سه وعده غذا و میان وعده در هر روز برای همه واجب است. صبحانه یکی از این سه وعده ی غذایی روزانه است. این وعده ی غذایی ریتم یک روزمان را تنظیم می کند، بنابراین تهیه مواد غذایی سالم برای آن بسیار مهم است.

صبحانه برای کودکان در سن مدرسه، سبب یادگیری بهتر می شود؛ و بطور معمول خوردن یک صبحانه سالم موجب تمرکز بهتر و همچنین کنترل بهتر وزن، کاهش خطر حملات قلبی و عروقی، کاهش میزان کلسترول و افزایش انرژی می گردد.

همه ی ما غذا خوردن را دوست داریم و هر زمان که بیکار می شویم و حوصله مان سر می رود؛ اول از همه به فکر خوردن می افتیم. حالا چقدر عالی بود، اگر با انتخاب مواد غذایی سالم، سلامتی را هم به خود هدیه می دادیم. امروزه بیماری های قلبی و عروقی بسیار شایع هستند و مهم ترین عامل مرگ و میر محسوب می شوند؛ پس اگر حواس تان باشد به آنچه که می خورید، شما می توانید سالم بمانید.

یک صبحانه مغذی باید کم چرب و شامل چند پروتئین و میوه یا سبزیجات باشد، تا انرژی را برای چند ساعت تامین کند. همچنین بهتر است شیرینی جات و نوشیدنی های شیرین و غذاهای فرآوری شده را از سفره ی صبحانه تان حذف کنید. این گروه موجب افزایش قند خون و در نتیجه افزایش اضطراب، خواب آلودگی و یا رفتارهای مخرب دیگر در طول روز می شوند.

ایده هایی برای یک صبحانه سالم می توانند:

  1. غلات همراه با میوه و شیر کم چرب یا شیر سویا
  2. تخم مرغ پخته با یک تکه نان گندم
  3. ماست با میوه یا مخلوط شیر کم چرب با شیر سویا
  4. نان گندم با کره بادام زمینی
  5. مخلوط بلغور جو با شیر کم چرب و دارچین و میوه هایی مثل موز، سیب و کشمش؛ باشند.

به یاد داشته باشید غلات سبوس دار یک منبع عالی از پروتئین است؛ و سعی کنید با انتخاب های متفاوت از منابع حیوانی و گیاهی، رژیم غذایی خود را متنوع سازید. این نیز مهم است که مواد کم چرب مثل محصولات لبنی کم چرب، آجیل و گوشت بدون چربی را انتخاب کنید.

کدام غلات برای صبحانه مناسب هستند؟

بسیاری از غلات صبحانه، مملو از شکر هستند. بنابراین سراغ غلات کم قند و پُر از فیبر مثل جوی دو سر و گندم سبوس دار بروید.

صبحانه از هر کاری مهم تر است. حتی برای یک روز هم صبحانه را فراموش نکنید و آن را نادیده نگیرید. بهتر است با فرزندتان درباره ی تغذیه سالم و ارزش یک صبحانه سالم صحبت کنید تا کم کم در کنار بزرگ شدن، به نشستن و صبحانه خوردن عادت کند تا سالم بماند. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه صبحانه سالم آماده کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا