جراحی مولکولی بدون زخم و خونریزی

در نشست ماه آوریل انجمن شیمی آمریکا، محققان روش جدید و بالقوه موفقیت آمیزی از جراحی بدون برش و در حد مولکولی را معرفی کردند. این روش نوید انقلاب در جراحی های بازسازی غضروف های بینی، گوش ها و شاید مفاصلی را که به علت سکته یا اختلالات مغزی از کار افتاده اند، می دهد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این روش همچنین می تواند جانشین جراحی چشم با لیزر باشد. پدیدآورندگان آن توانسته اند توانایی این روش در تغییر شکل دادن در بافت ها بدون برش، زخم، درد و حتی طی کردن زمان بهبودی را تایید کنند.

این جراحی بوسیله سوزن های بسیار کوچک، جریان الکتریکی و مدل های سه بعدی انجام می شود. محققان سازنده این روش می گویند تجسم آنها از کاربرد این روش در جراحی های کم خرج داخل مطلب و تحت بی حسی موضعی است. به گفته آنها در این روش فرآیند جراحی حدود 5 دقیقه طول خواهد کشید.

این محققان همچنین که در پی دریافت مجوزهای لازم برای روش خود هستند، همزمان به فکر استفاده از آن در بافت های کلاژنی مانند تاندون ها و حتی قرنیه هستند. در آزمایش هایی که روی حیوانات انجام شده، موفقیت هایی در تغییر شکل دادن به قرنیه با این روش بدست آمده است.

جراحی مولکولی اجازه اصلاح قرنیه بدون اختلالات ناشی از لایه برداری را می دهد. این روش جراحی از این خاصیت که غضروف ها شامل ذرات باردار هستند (پروتئین های منفی و یون های سدیم مثبت) استفاده می کند. در این روش جراحی، غضروف ها بوسیله جریان الکتریکی نرم می شوند و جراح می تواند آنها را به هر شکلی که می خواهد تغییر شکل بدهد.

این روش تا امروز روی گوش خرگوشی که یکی از گوش هایش آسیب دیده و دچار افتادگی شده بود، آزمایش شده است. آنها الکترودهای بسیار کوچک را وارد قسمت آسیب دیده کردند و بعد از نرم شدن غضروف آن را تغییر شکل دادند و بعد با قطع جریان الکتریکی غضروف را محکم کرده و بعد الکترودها را بدون درد یا بریدگی از گوش خارج کردند.

منابع

خبر علمی «جراحی مولکولی بدون زخم و خونریزی» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به American Chemical Society و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا