با نواحی قطبی آشنا شویم

تبلیغات

انتهای شمالی و جنوبی محور زمین، قطب شمال و جنوب نامیده می شود. برخی از مردم فکر می کنند که آب و هوای این دو ناحیه مشابه یکدیگر است، اما اینگونه نیست.

ناحیه قطب شمال شامل اقیانوس منجمد شمالی است که توسط حاشیه شمالی آمریکای شمالی، اروپا و آسیا احاطه شده است. در قطب شمال 6 ماه از سال، روز و 6 ماه دیگر شب است. بادهایی که از جانب آب های مجاور می وزند، دمای این ناحیه را اندکی افزایش می دهند. دمای هوا در قطب شمال بین 35- درجه سانتیگراد تا 10 درجه سانتیگراد متغیر است. در این دما برخی از گیاهان و جانوران می توانند زندگی کنند. به مردمی که در این ناحیه زندگی می کنند، اسکیمو می گویند.

ناحیه قطب جنوب بسیار سرد و قسمت اعظم آن پوشیده از یخ و برف است. این ناحیه سردترین نقطه کره زمین است. وسعت این منطقه پوشیده از برف و یخ حدود دو برابر وسعت ایالات متحده آمریکا است. 80 درصد یخچال های بزرگ جهان در قطب جنوب واقع هستند. دما در این ناحیه در فصل زمستان بین 75- تا 40- درجه سانتیگراد متغیر است. دانشمندان روسی سردترین روز این ناحیه را در ژوئیه 1983 میلادی با 89.1- درجه سانتیگراد به ثبت رسانده اند. حتی در طول ماه های تابستان نیز دمای هوا زیر صفر درجه سانتیگراد باقی می ماند.

پنگوئن و فیل دریایی دو جانور مشخص ناحیه قطبی جنوب هستند. البته برخی از حشرات نیز در این ناحیه زندگی می کنند. گیاهان در قطب جنوب بسیار نادر می باشند و فقط علف، خزه، گل سنگ و چند نوع گیاه گلدار در آن می رویند. در این ناحیه هیچ انسانی زندگی نمی کند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

برخی از محققین سعی کرده اند ناحیه قطبی جنوب را کشف کنند. چندین گروه از کشورهای مختلف خود را به این ناحیه رسانده اند و به کشفیات جدیدی دست یافته اند. فسیل هایی که در قطب جنوب کشف شده است نشان می دهد که این ناحیه روزگاری آب و هوایی گرم داشته است و گیاهان بسیاری در آن رشد می کرده اند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با نواحی قطبی آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا