چه کسی به ستاره سیاه معروف است؟

بازی فوتبال یکی از محبوب ترین و پُر بیننده ترین ورزش ها در سراسر جهان است. ستارگان فوتبال را تقریباً همه می شناسند. این افراد جزو مشهورترین مردان جهان هستند. «پله» یکی از آنها است. پله در 23 اکتبر 1940 میلادی در خانواده ای فقیر در برزیل متولد شد. نام کامل او ادسون آرانتس دو ناسیمنتو (Edson Arantes do Nascimento) بود؛ اما مردم او را پله می نامیدند. پله، سیاه پوست بود؛ به همین جهت او را ستاره سیاه (The Black Pearl) فوتبال نامیدند.

او به دلیل فقر و تنگدستی، مدرسه را در کودکی رها کرد و با مزدی اندک، نزد یک کفاش مشغول کار شد. پله همیشه با پای برهنه، با توپی که از پارچه ای کتانی ساخته شده بود، فوتبال بازی می کرد. او یک بار مقداری بادام زمینی دزدید تا یک توپ واقعی بخرد.

پله در 11 سالگی با مربی معروف فوتبال والدیمر دو بریتو آشنا شد. او توسط بریتو تعلیم دید و به بازیکنی بی نظیر تبدیل شد. پله در 18 سالگی عضو تیم ملی برزیل شد و در مسابقات جام جهانی فوتبال شرکت کرد. تیم برزیل در آن سال به خاطر مهارت پله، قهرمان جهان شد. پس از آن پله در مسابقات فوتبال سال های 1962، 1966 و 1970 میلادی شرکت کرد. او از هفتم سپتامبر 1956 میلادی تا دوم اکتبر 1974 میلادی در 1254 مسابقه شرکت کرد و 1216 گل زد و رکوردی بی نظیر در جهان بدست آورد.

پله پس از زدن اولین گل به ایتالیا در جام جهانی 1970 میلادی
پله پس از زدن اولین گل به ایتالیا در جام جهانی 1970 میلادی

ستاره سیاه در میان فوتبال دوستان جهان بسیار محبوب است. او حتی هم اکنون نیز هر هفته بیش از 300 نامه دریافت می کند. روی اکثر این نامه ها فقط دو کلمه نوشته شده است: «پله، برزیل». پله در حال حاضر از بازی فوتبال کناره گیری کرده و باشگاهی برای تعلیم بازیکنان نوپای کشورش تاسیس کرده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه کسی به ستاره سیاه معروف است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا