تست های پزشکی باشگاه های فوتبال چه مواردی هستند؟

«وقتی می خواهید ماشین دست دوم بخرید، یا باید ریسک کرده و با تکیه بر تجربه خود آن را بخرید یا سراغ کارشناسان مربوط رفته و نسبت به سلامت آن مطمئن شوید. در دنیای امروز فوتبال هم که میلیون ها دلار صرف خرید یک بازیکن می شود، باشگاه باید مطمئن شود که بازیکن مورد نظر بیشترین کارآیی را برایشان خواهد داشت.» این صحبت های دیوید فئر، پزشک سابق تیم منچستر یونایتد و عضو فدراسیون پزشکی فوتبال انگلیس است که بر انجام تست های پزشکی پیش از عقد قرارداد با بازیکنان تاکید می کند.

استاندارد و قاعده خاص و مشخصی برای انجام این تست ها وجود ندارد، اما معمولاً بازیکنانی که به تازگی وارد یک تیم دیگر می شوند یک آزمایش پزشکی دو روزه را طی می کنند. البته زمان نقل و انتقالات نیز بر نحوه این آزمایش تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، در نقل و انتقالات زمستانی، باشگاه ها به دنبال بازیکنانی می روند که حداقل تا چند ماه گذشته هیچ مصدومیتی را تجربه نکرده اند.

در این مقاله شما می توانید با تعدادی از تست های پزشکی رایج که در بیشتر باشگاه های مطرح جهان انجام می شوند، آشنا شوید.

قلب و سلامت بدن

بررسی وضعیت قلبی بازیکنان، یکی از رایج ترین آزمایش های پزشکی است که تست نوار قلب، آزمایش اکو و همچنین پرسشنامه سلامت قلب از بخش های آن به حساب می آیند. پزشک باشگاه ممکن است از بازیکن تست ادرار نیز بگیرد تا پروتئین و کتون موجود در بدن بازیکنان را شناسایی کرده و از احتمال وجود بیماری هایی همچون دیابت اطلاع کسب کند.

ثبات استخوان ها

پزشکان باشگاه ها آزمایش دقیقی روی نقاط حساس بدن بازیکن بخصوص کمر و لگن انجام می دهند زیرا مصدومیت های سختی همچون همسترینگ از همین قسمت ها نشات می گیرد. آنها با انجام آزمایش هایی همچون پرش روی یک پا یا پرش سریع سعی می کنند از وجود مصدومیت و کشیدگی در عضلات اطلاع حاصل کنند.

بررسی چربی بدن

بسیاری از باشگاه ها از فناوری مقاومت بیوالکترونیک استفاده می کنند؛ با کمک این فناوری یک سیگنال الکتریکی به بدن فرستاده شده که لاغری عضلات و میزان چربی در بدن مشخص شود. بیشتر بازیکنان حرفه ای دنیای فوتبال، چربی بدن شان حدود 10 درصد است.

تست دو سرعت

در این آزمایش، میزان سرعت بازیکن در یک فاصله مشخص بررسی می شود. به عنوان مثال برای بازیکنان لیگ انگلیس، زمان زیر 3 ثانیه برای فاصله 20 متر در نظر گرفته می شود.

علاوه بر موارد یاد شده، برخی از باشگاه ها حساسیت بیشتری در زمینه آزمایش های پزشکی خرج کرده و آزمایش دندان و گوش بازیکنان را هم به لیست خود اضافه کرده اند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تست های پزشکی باشگاه های فوتبال چه مواردی هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا