دانشگاه MIT چگونگی ارتباط هواپیماها و زیردریایی‌ها را کشف می‌کند

یک رادار مینیاتوری جدید به رادارهای زیردریایی اجازه می‌دهد با سیستم‌های رادار هواپیماها ارتباط برقرار کرده و پیام رد و بدل کنند. این رادار جدید فوق حساس قادر است حتی ارتعاشات ظریف روی سطح آب را شناسایی کند. به این ترتیب به زودی هواپیماها خواهند توانست سیگنال‌های رسیده از زیردریایی‌ها را بخوانند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، سال‌ها است که مهندسان از عدم امکان ارتباط بین زیردریایی‌ها و هواپیماها ناامید شده بودند اما اکنون دانشمندان MIT آمریکا راه حلی برای این مشکل یافته‌اند.

زیردریایی‌ها از طریق امواج صوتی که به آسانی در آب منتشر می‌شوند، سونار می‌فرستند. در حالی که هواپیماها از امواج رادیویی یا رادار استفاده می‌کنند. امواج الکترومغناطیسی که در هوا عمل می‌کنند. به همین دلیل سطح آب تاکنون سدی غیر قابل نفوذ به حساب می‌آمد. دانشمندان MIT شیوه‌ای را ابداع کرده‌اند که می‌تواند امواج صدای سونار را به پیام‌هایی ترجمه کند که قابل خواندن توسط رادار هستند.

ایده آنها این است که از یک رادار با طول موج‌هایی بسیار کوتاه‌تر از رادارهای معمولی استفاده کنند. یعنی یک رادار میلیمتری که بتواند ارتعاشات ریز ایجاد شده در سطح آب در اثر برخورد امواج سونار از زیر آب را ثبت کند. به این ترتیب دانشمندان می‌توانند از سطح آب به عنوان یک واسطه برای ترجمه استفاده کنند.

در آزمایشگاه پیام «سلامی از زیر آب» به عنوان اطلاعات دیجیتال از یک بلندگوی زیر آب به یک رادار میلیمتری منتقل شد.

در آزمایشگاه دانشمندان یک پیام دیجیتال را از بلندگوی زیر آب به یک رادار در هوا فرستادند.
در آزمایشگاه دانشمندان یک پیام دیجیتال را از بلندگوی زیر آب به یک رادار در هوا فرستادند.

دانشمندان همچنین این سیستم را در یک حوضچه آب آزمایش کردند و توانستند سیگنال‌ها را با وجود تداخلات صوتی از زیر آب و امواجی به بلندی 8 سانتیمتر در سطح آب ترجمه کنند. دانشمندان هم اکنون قصد دارند این روش را بهبود دهند. روشی که افق‌های گسترده‌ای را می‌گشاید. زیست‌شناسان قادر خواهند بود با فرستادن ابزارهای دیجیتال به زیر دریا درباره دما و جریانات آب به جمع‌آوری داده بپردازند و یافتن هواپیماهایی که در اقیانوس سقوط کرده‌اند نیز آسان‌تر خواهد شد.

سیگنال های صدا از سونار زیردریایی امواج فشاری را به سمت سطح آب منتشر می کنند. امواج فشاری باعث می شوند سطح آب اندکی برآمده شود. سیگنال های رادار توسط سطح آب برگشت داده می شوند و حتی تغییرات اندک فاصله بین سطح آب و هواپیما ثبت می شود.
سیگنال های صدا از سونار زیردریایی امواج فشاری را به سمت سطح آب منتشر می کنند. امواج فشاری باعث می شوند سطح آب اندکی برآمده شود. سیگنال های رادار توسط سطح آب برگشت داده می شوند. حتی تغییرات اندک فاصله بین سطح آب و هواپیما ثبت می شود.

منابع

  1. CENT
  2. Pressreader
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا