حداکثر استفاده از زمان

ساده ترین راه برای حداکثر استفاده از زمان، فهرست کردن کارهایی است که در روز باید انجام دهیم. در این صورت، ابتدا از فراموش کردن کارها جلوگیری کرده ایم، و همچنین می توانیم با مراجعه به فهرست، کارهای مهم و فوری را از سایر کارها جدا نماییم. بسیاری از افراد، اهمیت تعیین فهرست کارهای روزانه را می دانند، اما در خصوص اولویت بندی آنها به ترتیب اهمیت و فوریت، دچار اشکال هستند یا کوتاهی می کنند.

داستان مشهوری در مورد فهرست کردن کارها و تاثیر آن بر بهره وری، منسوب به آقای چارلز شواب مدیر عامل «فولاد بتعلم» وجود دارد. او از مشاور خود خواست تا روشی برای استفاده ی درست از زمان در انجام کارهایش به او بیاموزد. مشاور به او گفت: «من به شما روش آسان و موثری یاد می دهم که بازدهی کار شما را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد.»

مشاور، یک برگ کاغذ سفید به شواب داد و به او گفت، ۶ مورد از کارهای مهمی که باید فردا انجام دهد، در آن بنویسد و آنها را به ترتیب اهمیت، شماره گذاری کند؛ و از فردا، کارهایش را به ترتیب اولویت شروع کند و پس از آنکه مورد اول تمام شد، سراغ دومین مورد برود و همین روش را تا آخرین مورد ادامه دهد. مشاور به او تاکید کرد تا زمانی که کارهای با اولویت را تمام نکرده، به کارهای دیگر مراجعه نکند و نگران نباشد که ممکن است تنها به یک یا چند کار مهم رسیدگی کرده باشد؛ چون به هر حال مشغول انجام مهم ترین کارهایش بوده است. مشاور به آقای شواب گفته بود که اگر با این روش نتواند کارهایش را سامان دهد، روش های دیگر برای او چندان موثر و کارساز نخواهند بود.

آقای شواب پس از بکارگیری این روش، آن را بسیار مفید دانست و دستور داد که کلیه ی کارمندانش نیز از همین روش استفاده کنند. او در این باره می گوید: «از آن به بعد، من و کارکنانم، ابتدا به انجام و اتمام مهم ترین کارهای روزانه می پردازیم.»

بیایید فرصت ها را غنیمت شماریم و از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «حداکثر استفاده از زمان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب نیم کیلو باش، ولی خودت باش!، نوشته ی سعید گل محمدی از انتشارات آسیم، منتشر شده در آذر 1391 با شابک 1-531-418-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا