با سگ های نژاد مالتیپو آشنا شوید

اصالت مالتیپو از آمریکا است. سگ های بانمک، پشمالو و دورگه (ترکیب نژادهای پودل و مالتز) هستند که یکی از بهترین حیوانات خانگی می باشند. بطورکلی سگ های نژاد مالتیپو، سگ هایی صمیمی و مهربان می باشند و آموزش دادن به آنها راحت است چون دوست دارند عزیز خانواده باشند و همین طور یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی است که می خواهند برای اولین بار سرپرستی سگی را قبول کنند.

آموزش

آموزش دادن به مالتیپو کار راحتی است؛ البته اگر آموزش دهنده آرام باشد. مالتیپوها بسیار باهوش و در عین حال بسیار حساس هستند. این نژاد فقط به روش های مثبت واکنش نشان می دهند. کلمات خشن، داد زدن یا تاکتیک های عصبی این سگ ها را ساکت می کند و البته باعث می شود امکان تربیت و آموزش به آنها را از دست بدهید. جایزه دادن و تشویق کردن باعث هیجان مالتیپوها در یادگیری می شود.

مالتیپوها خوی آرامی دارند و یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی هستند که دوست دارند زمان زیادی با سگ شان بگذرانند. این سگ ها انسان ها را بسیار دوست دارند و خیلی زود به آنها نزدیک می شوند. مالتیپوها معمولاً دچار افسردگی جدایی می شوند. این افسردگی باعث آسیب رساندن آنها به خودشان می شود مثلاً موهای تن شان را می کَنند و پوست شان را گاز می گیرند. وقتی یکی از اعضای خانواده همیشه کنار مالتیپو باشد، حالش خوب است. مالتیپوها بسیار پُر انرژی هستند و همه اعضای خانواده می توانند با او بازی کنند. بعد از یک روز شلوغ و پُر جنب و جوش روی پایتان دراز می کشند و توجه بیشتری می خواهند تا چرت بزنند.

نکته: توله های مالتیپو بسیار بانمک و در عین حال بسیار ظریف هستند. حواس تان باشد که وقتی بغلش می کنید، فشارش ندهید.

پشم

پشم های مالتیپوها بسیار متنوع است. بعضی هایشان صاف و بعضی مجعد و حتی فرفری است. رنگ شان هم از سفید تا سیاه و همه رنگ های این بین هست. برس کشیدن پشم های مالتیپوها بسیار مهم است. هر هفته چندین بار باید این کار را انجام دهید تا از هر نوع گوریدگی جلوگیری کنید. شستن هر ماه با شامپویی که نرم کننده قوی دارد، الزامی است. نکته مثبت این است که با وجود پشمالو بودن مالتیپوها ریزش موی کمی دارند و می توانید بعد از برس کشیدن خیال راحتی داشته باشید.

ورزش

هر چند مالتیپوها بسیار انرژیک هستند اما به ورزش زیادی احتیاج ندارند. یک پیاده روی کوتاه در صبح و عصر برایشان کافی است. این سگ ها دوست دارند بازی کنند و می توانند ساعت ها با یک توپ سرگرم شوند. مالتیپوها یک همبازی عالی برای بچه های آرام و مودب هستند. مالتیپو یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در آپارتمان های کوچک هستند هر چند در خارج از شهر و خانه حیاط دار هم می توانند به خوبی زندگی کنند. البته مالتیپوها به هیچ وجه نباید در یک محیط باز بدون قلاده حرکت کنند.

رژیم غذایی

مالتیپوها سگ هایی کوچک اما پُر انرژی هستند که رژیم غذایی مختص به خودشان دارند. این سگ ها فقط باید غذاهای خشک و باکیفیت مناسب مصرف کنند که از مشکلات دهانی مثل عفونت لثه، ریختن دندان ها و تنفس سخت جلوگیری کند. غذاهای کنسروی و سایر غذاهای خیس، زمینه مناسبی برای عفونت های دهانی و دندانی در مالتیپوها ایجاد می کند.

مشکلات معمول سلامتی

مالتیپوها بین 2 تا 9 کیلو وزن دارند. قدشان هم بین 20 تا 35 سانتیمتر است. به دلیل ترکیب نژادی بودن مالتیپو امکان بروز مشکلات نژاد پودل و مالتز در آنها وجود دارد. لگ کالو پرتس، شانت داخل کبدی، دررفتگی مفصل زانو، کوچک شدن شبکیه و صرع از جمله این بیماری ها است. مشکلات پوستی هم در نژادهای دورگه شایع است.

عمر متوسط

این مورد در سگ ها کاملاً متفاوت است اما مالتیپوها از سگ های با عمر زیاد هستند. مالتیپوها بطور متوسط 10 تا 15 سال عمر می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با سگ های نژاد مالتیپو آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. این نژاد خیلی موی کمی میریزه ، و باهوش هست ، ولی جزو نژاد هایی با قیمت نسبتا بالاس

  2. یکی از بهترین نژاد هایی هست که میشه‌ خرید فقط قیمتش خیلی بالاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا