با سگ های نژاد یورکشایر تریر آشنا شوید

یورکشایر تریر، سگ های کوچک و بامزه ای هستند که در دسته سگ های عروسکی قرار می گیرند. طول عمر یورکشایرها بین دوازده تا پانزده سال است. بالای سر کوچک شان معمولاً صاف است و پوزه ای با اندازه متوسط دارند. دندان های بالایی شان جلوتر از دندان های ردیف پایین است و آرواره هایی قوی دارند. رنگ چشم هایشان تیره است و دور چشم ها هم نواری سیاه دارند. گوش هایشان رو به بالا است و حالتی V شکل دارد. از جلو هر چهار پایشان صاف است. پاهای گردشان ناخن های سیاه دارد. معمولاً دُم های کوتاهی دارند.

یورکشایرها موهای بلند و پُر پشتی دارند و رنگ غالب شان برنز و طلایی است. یورکی ها محدودیت حرکتی از سمت جلو و پشت بدن شان ندارند. وقتی که راه می روند سر و گردن شان رو به بالا است.

خلق و خو

یورکشایر تریر بهترین انتخاب برای افرادی است که می خواهند برای اولین بار حیوان خانگی داشته باشند. آنها حیواناتی باهوش و اجتماعی هستند، به این معنا که سگ های مناسبی برای یادگیری هستند. یورکی ها گزینه مناسبی برای زندگی در آپارتمان و خانه های ویلایی هستند. نسبت به آب و هوای سرد حساس هستند و محیط گرم را ترجیح می دهند. آنها معمولاً با یکی از اعضای خانواده رابطه عاطفی عمیق تری برقرار کرده و در قبال آنها حمایتی تر برخورد می کنند.

یورکی ها به خاطر جثه کوچک شان (قد 15 تا 18 سانتیمتر و وزن 3.5 کیلوگرم) برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند، توصیه نمی شوند. اما گزینه مناسبی برای نگهداری کنار انواع دیگر حیوانات خانگی از جمله گربه ها هستند. آنها به شدت به صدا حساس می باشند و با کوچکترین صدای بلند پارس می کنند اما می توانید با آموزش این مشکل را برطرف کنید.

مشکلات سلامتی

یورکی هایی که اندازه کوچکتری دارند، بیشتر در معرض بیماری هستند. چند بیماری شایع آنها عبارتند از:

  • عطسه معکوس: اگر چیزی وارد بینی یورکی تان شد، گلویش را نوازش کنید تا مشکلش برطرف شود.
  • عفونت چشم، دندان و لثه: که معمولاً به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی اتفاق می افتد.
  • در رفتگی کشکک: این مشکل وقتی بروز می کند که کشکک سگ درست شکل نگرفته باشد و ممکن است باعث لنگ زدن یا راه رفتن غیر طبیعی شود. در حالت شَدید این مشکل نیاز به عمل جراحی دارد.

تحرک

یورکی ها سگ های فعالی هستند که به پیاده روی روزانه نیاز دارند. البته که بازی کردن بخشی از نیازشان برای تحرک را برطرف می کند اما نیاز آنها برای پیاده روی را برطرف نمی کند. یورکی هایی که روزانه پیاده روی نمی کنند، معمولاً مشکلات رفتاری بروز می دهند. وقتی یورکی شما می رود گوشه اتاق و مثل گلوله می دود این طرف و آن طرف، پیدا است که به قدم زدن بیشتر نیاز دارد. آنها معمولاً دوست دارند کنار یا پشت سر صاحب شان راه بروند. به خاطر داشته باشید که در ذهن سگ، شما رهبر هستید. یورکی ها همچنین دویدن و سر و صدا، آن هم بدون قلاده را دوست دارند.

تغذیه

سگ ها با توجه به وزن، جثه، سن و میزان فعالیت هایشان مقدار غذای مصرفی متفاوتی دارند. نمی توان فرمول یکسانی برای غذای سگ ها تعریف کرد اما معمولاً به روزانه دو بار غذای مغذی نیاز دارند. اضافه وزن برای یورکی ها مشکل زا است و بهتر می باشد رژیم غذایی شان را تحت کنترل داشته باشید. اگر احساس کردید سگ تان دارد چاق می شود، از غذایش کم و تحرکش را زیادتر کنید.

پیرایش

برای یورکی ها پیرایش منظم لازم است. به برس و شانه کشیدن روزانه و یا هفتگی هم نیاز دارند. موهای بلند به ساعت ها برس کشیدن نیاز دارد که صاحبان یورکی ترجیح می دهند موهای سگ شان را کوتاه کنند. بهتر است یورکی ها را هفته ای یکبار حمام کنید و بعد از حمام سریع خشکش کنید. دندان هایشان هم باید مرتب تمیز شود.

این نژاد کمترین ریزش مو را دارد. سعی کنید ماهی یکبار ناخن های سگ تان را کوتاه کنید. گوش های سگ تان را پیوسته بررسی کنید تا اثری از قرمزی، التهاب و یا بوی بد نداشته باشد.

اگر سگی می خواهید که کوچک، با استخوان بندی زیبا، آسان برای بیرون بردن و مناسب برای جای کوچک با ریزش موی بسیار کم (مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی)، پُر جنب و جوش، پُر تحرک و با انرژی، نیاز به ورزش زیاد نداشته باشد، حواسش جمع باشد و همیشه حضور غریبه ها را اعلام کند و با حیوانات خانگی دیگر در صلح باشد، یورکشایر تریر انتخاب خوبی برای شما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با سگ های نژاد یورکشایر تریر آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله فروغ منصور در مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا