با اصول کایزن، قدم به قدم در زندگی پیش بروید

در سال 1986، یکی از تاجران ژاپنی به نام ماساکی ایمایی، کتابی با عنوان «کایزن: کلید موفقیت رقابتی ژاپن» نوشت. کایزن واژه ای ژاپنی به معنای بهبود مستمر است که بر فلسفه تغییر دائمی برای رسیدن به نتیجه بهتر اشاره دارد.

امروزه بسیاری از شرکت ها از اصول کایزن برای پیشرفت های رقابتی خود استفاده می کنند. در واقع این اصول، روی مفاهیم بسیاری از جمله پیشرفت کارمندان، کار هوشمندانه و نه کار سخت، به کار بردن بهترین تمرینات برای رسیدن به بهترین نتایج و… تاکید دارد. اما یکی از مهم ترین اصول کایزن تاکید بر بهبود مستمر و افزایشی است.

استفاده از این ایده برای شمایی که در حال نوشتن داستانی جدید برای زندگی تان هستید و یا تازه می خواهید شروع به نوشتن آن کنید، می تواند یک هدیه ارزشمند تلقی شود و می توان گفت شما هم یک گام بزرگ از داستان قبلی تان برداشته اید تا داستان جدید خود را بنویسید و این، همان گامی است که شما را در جایگاه جدیدی قرار می دهد و موقعیت های جدیدی را پیش رویتان می گذارد. اما اگر این گام ها یکی یکی و بطور صحیح برداشته نشوند و یا دائماً تکرار نشوند، شما نمی توانید به نتیجه دلخواه تان برسید. بنابراین تک تک گام هایی که در این پروسه بر می دارید، مهم است و البته احتمال هم دارد که خودتان متوجه این موضوع نشوید، اما یادتان باشد هر گامی که هر روز بر می دارید، شما را یک مرحله به هدف تان نزدیک تر می کند و مهم، پیوسته بودن این گام ها است.

ای. ال. داکترو (Edgar Lawrence Doctorow) یکی از بهترین رمان نویسان آمریکایی می گوید: «برداشتن مداوم گام ها مانند ادامه دادن به رانندگی در مسیری تاریک تنها با یک چراغ قوه کوچک است. درست است که تمام مسیر دیده نمی شود، اما شما می توانید با استفاده از همان چراغ کوچک به مقصد خود برسید.»

یادتان باشد همین که شما تصمیم بگیرید داستان قبلی زندگی تان را فراموش کنید و داستان جدیدی را برای خود بنویسید، یعنی گام مهمی در زندگی تان برداشته اید؛ درست مثل اولین گامی که یک کودک بر می دارد و در حقیقت مهم ترین گام وی برای راه رفتن تلقی می شود.

پس به یاد داشته باشید تاثیر مثبت اولین گام ها را، حتی اگر کوچک باشند، دست کم نگیرید. نگاهی به اهرام ثلاثه مصر بیندازید و به این بیندیشید که واقعاً چنین عظمتی چگونه ساخته شده است؟ در حقیقت اولین سنگ بنا نهاده شده، سپس سنگ دوم و سوم تا در نهایت چنین اهرام عظیمی ساخته شدند؛ بنابراین ممکن است اولین گامی که شما برای نوشتن داستان جدید زندگی تان بر می دارید، از نظرتان گام بسیار بزرگی نباشد؛ اما فراموش نکنید همین گام اول هر چند هم که کوچک باشد، مهم و سازنده است؛ بنابراین با قدرت تمام، این گام را بر دارید.

ضرب المثل یوگوسلاوی می گوید: «دانه دانه گندم، نان را می سازد و سنگ روی سنگ، خانه را.»

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با اصول کایزن، قدم به قدم در زندگی پیش بروید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله روانشناسی فاطمه سراجی از مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا