اینکاها که بودند؟

اینکاها مردمانی بودند که در کوه های آند واقع در آمریکای جنوبی زندگی می کردند. امپراطوری اینکا از شیلی مرکزی تا مرز کلمبیا و اکوادور کنونی را در بر می گرفت. پرو مرکز امپراطوری آنها بود. اینکاها در قرن 12 میلادی پایتخت خود را در شهر مقدس کوزو تاسیس کردند. آنها معتقد بودند که امپراطور فرزند خورشید است.

در قرن 15 میلادی امپراطوری اینکا بسیار گسترده شد. این امپراطوری بر جمعیتی بالغ بر 12 میلیون نفر حکومت می کرد.

اینکاها دارای نظام حکومتی بسیار سازمان یافته ای بودند. تمام مردم تحت نظر فرمانده و حاکم کل، یعنی امپراطور قرار می گرفتند. اکثر مردم اینکا کشاورز بودند و ذرت، سیب زمینی، لوبیا، پنبه، فلفل و… می کاشتند. هیچکس مالیات پرداخت نمی کرد؛ ولی تمام مردان بطور دوره ای به خدمت فرا خوانده می شدند تا به عنوان سرباز بجنگند و یا در ساخت معابد، قصرها، جاده ها و… شرکت کنند.

اینکاها پل های معلق، قلعه ها و معابد عظیم سنگی، جاده و قرارگاه می ساختند. تعداد اندکی از این آثار هنور در ناحیه آند به چشم می خورد. آنها در معماری، پزشکی و جراحی بسیار پیشرفته بودند. اینکاها لباس هایشان را از پشم لاما (نوعی شتر) و پنبه تهیه می کردند. آنها در ساخت صنایع دستی بسیار ماهر بودند. اینکاها نیز مانند مصریان، مردگان خود را مومیایی می کردند.

اسپانیایی ها در سال 1532 میلادی به فرماندهی فرانسیسکو پیزارو سرزمین اینکاها را تصرف کردند. پیزارو همراه با 180 سرباز وارد امپراطوری اینکا شد. در آن زمان، بر سر فرمانروایی این امپراطوری، بین هوآسکار و برادر خوانده اش آتاهوآلپا اختلاف وجود داشت. هوآسکار توسط برادر خوانده اش به زندان افتاد و امپراطوری به دلیل بروز جنگ داخلی، ضعیف شد. پیزارو، آتاهوآلپا را دستگیر و هوآسکار به قتل رسید.

اسپانیایی ها در قبال آزادی آتاهوآلپا مقدار زیادی طلا خواستند. اینکاها طلایی را که اسپانیایی ها خواسته بودند، به آنها دادند؛ ولی آنها آتاهوآلپا را اعدام کردند. به این ترتیب امپراطوری اینکا دیگر رهبری نداشت و نمی توانست در مقابل هجوم ماجراجویان اسپانیایی مقاومت کند.

اسپانیایی ها این سرزمین را تصاحب کردند و به امپراطوری اینکا پایان دادند. از نظر بسیاری از مورخان، تمدنی که توسط اسپانیایی ها نابود شد، از بسیاری جهات بسیار برتر از تمدن فاتحان این سرزمین بود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اینکاها که بودند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا