با پیکاسو آشنا شویم

تبلیغات

پابلو پیکاسو (Pablo Picasso) نقاش معروف اسپانیایی، یکی از مشهورترین هنرمندان قرن بیستم میلادی بود. او در طول ۷۸ سال کار مداوم هنری ۱۳۵۰۰ تابلوی نقاشی، ۱۰۰ هزار حکاکی و چاپ نقش سنگی (تصاویری که پس از خلق توسط هنرمند، به روشی خاص چاپ می شوند)، ۳۴ هزار نقاشی برای کتاب های مصور و ۳۰۰ مجسمه از خود به یادگار گذاشته است. ارزش این آثار هنری بیش از ۶۹۰ میلیون دلار است.

پیکاسو در ۲۵ اکتبر ۱۸۸۱ میلادی در شهر مالاگا واقع در اسپانیا متولد شد. پدرش در مالاگا معلم هنر بود. پیکاسو از خردسالی نقاشی می کرد. او در سن ۱۴ سالگی دروس یک مدرسه هنری را در یک روز گذراند. برای مردم عادی گذراندن این دروس حداقل یک ماه به طول می انجامید.

پیکاسو در ۱۶ سالگی کلیه امتحاناتی را که در مدارس هنر اسپانیا برگزار می شد گذرانده بود. او در سال ۱۹۰۴ میلادی ساکن پاریس شد و ازدواج کرد. در واقع پیکاسو پس از ازدواج به شهرت رسید.

پیکاسو هنرمندی خلاق بود و تنوع بسیار زیادی در کارهای او به چشم می خورد. او به سبک های مختلف نقاشی می کرد. سبک کوبیسم مشهورترین سبکی است که وی در نقاشی خلق کرد. کوبیسم در لغت به معنای مکعب گرایی است. در این سبک، هنرمند سعی در خلق تصویری قابل درک و دقیق از موضوع مورد نظر ندارد، بلکه آن موضوع را با استفاده از اشکال هندسی گوناگون مانند مثلث و مربع به تصویر می کشد. در واقع در این سبک، بر خلاف سبک های قبلی، نقاش یک شئی را از یک زاویه دید ترسیم نمی کند و آن را به شکلی نقاشی می کند که گویی از زاویه های مختلف دیده می شود.

تبلیغات
انگلیسی را مانند آمریکایی ها صحبت کنید

یکی از مشهورترین آثار پیکاسو تابلو نقاشی گرنیکا است. این تابلو تصویری هراس انگیز است که وحشت نقاش از بمباران شهر گرنیکا را در طول جنگ های داخلی اسپانیا در دهه ۱۹۳۰ میلادی به تصویر کشیده است.

پیکاسو در هشتم آوریل سال ۱۹۷۳ میلادی در فرانسه درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با پیکاسو آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا