الحمرا در کجا واقع است؟

تبلیغات
HiU Company

الحمرا قصر و قلعه ای است که روی تپه ای مشرف بر شهر غرناطه در اسپانیا ساخته شده است. این بنا توسط مغربی هایی که در قرون وسطی اسپانیا را تسخیر کردند، ساخته شد. مغربی ها مسلمان و ساکن قسمت آفریقایی قلمرو امپراطوری رم بودند.

این منطقه، امروزه مغرب یا مراکش نام دارد و در شمال غرب آفریقا واقع است. این کشور از جنوب غربی با موریتانی و از جنوب و شرق با الجزایر هم مرز است و در کنار اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه قرار دارد.

در پایان قرن هفتم میلادی، عرب ها مراکش را اشغال کردند. پس از آن، دین اسلام و زبان و فرهگ عربی در سراسر مراکش نفوذ کرد. این کشور جزو غربی ترین ممالک اسلامی آن زمان محسوب می شد؛ به همین جهت به مغرب شهرت پیدا کرد.

ساخت الحمرا در سال ۱۲۴۸ میلادی آغاز و در سال ۱۳۵۴ میلادی تکمیل شد. الحمرا در زبان عربی به معنی کاخ سرخ است. دیوارهای خارجی این بنا را با آجر قرمز ساخته اند؛ به همین دلیل چنین نامی بر آن داده اند. دیوار خارجی و ۱۳ برج آن، قصر و باغ پیرامون آن را در میان گرفته است. دیوارهای الحمرا با آیه هایی از قرآن کریم تزئین شده اند.

در سال ۱۴۹۲ میلادی مغربی ها از اسپانیا بیرون رانده شدند و اسپانیا دوباره بدست مسیحیان افتاد. از آن زمان به بعد، زلزله، مرور زمان و درگیری های مختلف باعث نابودی بخش عمده ای از الحمرا شد.

چارلز پنجم که از سال ۱۵۱۶ الی ۱۵۵۶ میلادی بر اسپانیا حکمرانی می کرد، بخش هایی از این بنا را به سبک رنسانس بازسازی کرد و قسمتی از آن را تخریب نمود تا کاخ جدیدی در آن قسمت بسازد. در سال ۱۸۱۲ میلادی برخی از برج های الحمرا در طول جنگ های ناپلئونی توسط فرانسوی ها تخریب شدند. در سال ۱۸۲۱ میلادی وقوع یک زمین لرزه خسارت بیشتری بر این بنا وارد کرد. مرمت و بازسازی الحمرا در ۱۸۲۸ میلادی آغاز شد.

الحمرا یکی از باشکوه ترین نشانه های هنر و معماری مغربی ها است. این بنا با کاشی های بسیار ظریف و زیبا تزئین شده است. یکی از تالارهای مشهور الحمرا تالار مجسمه شیرها نام دارد. در این تالار ۱۲ شیر مرمرین وجود دارد. تالار مجسمه شیرها با بیش از ۱۰۰ ستون احاطه شده است. دیوارهای تالار دیگری که به دو خواهر معروف است، با رنگ های سبز، آبی و طلایی و شیوه شرقی تزئین شده اند. سقف این تالار مدور است و به شکل کندوی عسل طراحی شده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «الحمرا در کجا واقع است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *