آرزو دارم مثل مداد شوی

پسری از پدر بزرگش پرسید: «پدر بزرگ درباره چه می نویسی؟» پدر بزرگ پاسخ داد: «درباره تو پسرم، اما مهم تر از آنچه که نوشته می شود، مدادی است که با آن می نویسم. می خواهم وقتی بزرگ شدی، تو هم مثل این مداد بشوی.»

پسر با تعجب به مداد نگاه کرد و چیز خاصی در آن ندید و پرسید: «اما پدر بزرگ این هم مثل بقیه مدادهایی است که دیده ام؟»

پدر بزرگ گفت: «بستگی دارد چطور به آن نگاه کنی، در این مداد پنج صفت است که اگر به دست بیاوری، برای تمام عمر به آرامش می رسی.»

صفت اول: می توانی کارهای بزرگی انجام دهی اما هرگز نباید فراموش کنی، دستی وجود دارد که هر حرکت تو را هدایت می کند.

صفت دوم: باید گاهی از آنچه می نویسی، دست بکشی و از مداد تراش استفاده کنی. هر چند که باعث می شود مداد کمی رنج بکشد اما در آخر، نوکش تیزتر می شود و اثری که از خود به جا می گذارد ظریف تر و باریک تر می شود. پس بدان که باید رنج هایی را تحمل کنی، چرا که این رنج ها باعث می شوند انسان بهتری شوی.

صفت سوم: مداد همیشه اجازه می دهد برای پاک کردن یک اشتباه، از پاک کن استفاده کنیم. بدان که تصحیح یک کار خطا، کار بدی نیست، در واقع برای اینکه خودت را در مسیر درست نگه داری، پاک کن ها لازم هستند.

صفت چهارم: چوب یا شکل خارجی مداد مهم نیست، زغالی اهمیت دارد که داخل چوب است. پس همیشه مراقب باش که در درونت چه خبر است؟

و سرانجام پنجمین صفت مداد: همیشه مداد اثری از خود به جا می گذارد. پس بدان هر کاری در زندگی ات می کنی، ردی از تو به جا می گذارد و سعی کن نسبت به هر کاری که انجام می دهی، هوشیار باشی و بدانی چه می کنی؟

به یاد دوران کودکی، آن دورانی که پدر، مادر یا معلم ها هر موقع می خواستند یادآوری کنند که چرا تحرک نداریم؟ یا چرا مشارکتمان در کارها پایین است؟ یا در مقابل اتفاقاتی که در اطراف ما می افتد عکس العملی نداریم، می گفتند: «چرا مثل مداد ایستادیم و تماشا می کنیم؟»

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «آرزو دارم مثل مداد شوی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا