برچسب های هوم چگونه به عملکرد حافظه کمک می کنند؟

مِد گجت (Medgadget) اخیراً با شرکت فعال در حوزه عصب شناختی واقع در سان فرانسیسکو به بهانه ارائه محصول جدیدشان با نام هدست اِج (لبه ای)، وسیله ای که با تحریک الکتریکی به کاربران خود این امکان را می دهد که عملکرد حافظه خود را بهبود بخشند، مصاحبه ای انجام داده و منتشر کرده است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، هوم (HUMM) روی کمک به افراد برای یادگیری و رشد در زندگی شان تمرکز دارد. ایده نهفته در پشت نوآوری های آنها این است که از طریق تحریک کورتکس (قشر) پیشانی مغز – ناحیه ای حیاتی از مغز برای تصمیم گیری و یادگیری – توانایی افراد در پردازش و ذخیره اطلاعات افزایش پیدا کند. هوم از یک روش اثبات شده تحریک الکتریکی به نام tACS (تحریک جریان متناوب درون جمجمه ای) استفاده می کند که در تحقیقات علمی سابقه ای 30 ساله دارد.

در جهانی که بطور فزآینده ای در حال شتاب گیری شده و رقابت در آن حرف اول را می زند، محققان در حال اکتشاف تحریکات الکتریکی مغز هستند تا راهی برای افزایش توانایی های شناختی ما بیابند. تصور افراد این است که استفاده از محرکی نظیر قهوه برای افزایش تمرکز و سطح انرژی شان ضرری ندارد، در صورتی که محرکات شیمیایی می تواند اثرات جانبی نظیر آشفته سازی خواب را به همراه داشته باشد. هدف از تحریک الکتریکی مغز این است که عملکرد کار کننده های شناختی بدون اثرات جانبی افزایش یابد. هوم یکی از محصولاتی است که تحریکات الکتریکی مغز را به بازار معرفی کرده است.

دستکاری عملکرد مغز به سادگی نوشیدن یک فنجان قهوه

پس از نمونه اولیه، هوم فناوری هدست خود را وارد مسیر جدیدی کرد که به تولید نمونه های سبکتر و راحت تر منجر می شود، در عین حال قیمت آن قابل قیاس با یک فنجان قهوه است. برچسب پوشیدنی قابلیت این را دارد تا بازده عملکردی حافظه را به سرعت افزایش دهد؛ بنابراین افراد می توانند سریع تر یاد بگیرند. دستگاه های تحریک کننده عصبی نظیر هالو اسپورت 2 (Halo Sport 2)، قسمت های دیگری از مغز را هدف قرار می دهد و روی وظایف مرتبط با حرکت که بوسیله کورتکس موتور (جزئی از غشای مغزی) تحریک می شود، تمرکز دارد.

برچسب هوم شبیه به یک بانداژ چسبناک است که هنگام استفاده روی پیشانی باعث تقویت قشر جلوی مغز می شود. برچسب های مشابه محرک، از یک چنگال تنظیم کننده برای تنظیم گروهی از امواج استفاده می کنند، در حالی که این برچسب از یک پالس الکتریکی کوچک و بسیار منظم استفاده می کند که با ایجاد امواج در تمام مغز، نورون ها را تحریک می کند تا در همان فرکانس تشدید شوند. این کار باعث می شود تا بیشتر قسمت های مغز به صورت موقت به همدیگر متصل شده و به پردازش اطلاعات، بهبود عملکرد حافظه و قابلیت یادگیری کمک کنند. در آزمایش ها، این مفهوم تا یک ساعت و نیم پس از ایجاد، به قوت خود باقی ماند.

هوم، دارونماها را کنار می زند.

در یک آزمایش تصادفی موفق که اخیراً شتاب دهنده اسکای دک یوسی در برکلی انجام داده است، برچسب هوم همان مزایایی را نشان داد که برای اولین بار در تحقیقات انستیتوهای تحقیقاتی برتر دنیا در دهه های قبل گزارش شده بود. 40 موضوع برای اندازه گیری تاثیرات دستگاه عمل کننده روی حافظه در مقایسه با یک دارونما مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد که افراد می توانند برای چندین ساعت، با تنظیم فعالیت در قشر پیشانی مغز خود، تا 20 درصد حجم اطلاعات بیشتری به خاطر بسپارند. این امر نشان دهنده شتاب سرعتی است که کاربر می تواند تا 120 درصد در مقایسه با دارونماها کار بیشتری انجام دهد.

این آزمایش با نظارت و تحلیل آماری هیات علمی هوم شامل دکتر تد زانتو مدیر عامل اعصاب آزمایشگاه UCSF Neuroscape و دکتر ویوینین مینگ متخصص علوم اعصاب مشهور بین المللی و بنیانگذار آزمایشگاه های Socos طراحی و اجرا شد.

بسیاری از شرکت ها و سازمان ها نظیر نیروی هوایی ایالات متحده به فناوری هوم علاقه نشان داده اند و این سازمان نیز به تازگی دستور سفارش هزاران برچسب را برای استفاده در یک آزمایش بالینی در آکادمی آموزشی خود، داده است.

این برچسب از پارچه های سازگار با محیط زیست، ژل ها و فناوری نوآورانه باتری یکبار مصرف ساخته شده است. برچسب هوم برای خرید به صورت بسته (همانند خرید بسته اینترنت) یا با اشتراک ماهانه با تخفیف در دسترس خواهد بود. کاربران هر ماه 12 برچسب را با قیمت 60 دلار (هر برچسب 15 دلار) دریافت می کنند. نصب آن آسان است، درست همانند یک چسب معمولی و تنظیم آن تنها چند ثانیه طول می کشد. برچسب هوم را می توان از ابتدای سال 2020 از طریق وب سایت همین شرکت پیش خرید کرد.

برچسب های هوم چگونه کار می کنند؟

کار اصلی این برچسب ها تقویت دروازه ورودی اطلاعات مغز است. هوم با افزایش اندازه کانال ورودی اطلاعات اجازه می دهد که اطلاعات بیشتری در داخل و خارج از مغز جریان یابد. نحوه انجام این کار از نظر الکتریکی مشابه ایجاد هماهنگی بین سلول های عصبی مغز است؛ جایی با میلیون ها سلول عصبی و میلیاردها اتصال بین آنها.

بنابراین شرح دقیق آنچه دقیقاً رخ می دهد واقعاً پیچیده است؛ زیرا تعداد زیادی از سیگنال های الکتریکی بطور همزمان در حال یک فعالیت مشخص هستند. اما اساساً، فعالیت این برچسب ها با امواج الکترومغناطیسی صورت می گیرد و این امواج مشخص می کنند که شما در چه وضعیتی هستید و در واقع فعالیت های شما نظیر خواب، تمرکز و… را به گیرنده های برچسب ها انتقال می دهند.

کاری که هوم انجام می دهد یک مهندسی مصنوعی است و باعث می شود که یک وضعیت ایده آل برای مغز به وجود بیاید. کاری که هوم انجام می دهد این است که با ایجاد این امواج سلول های عصبی به نحوی هدایت می شوند که در زمان و ریتم مناسبی عملکرد خود را به نمایش بگذارند. این شش هرتز اعمال شده به نوعی شبیه به انداختن یک سنگ در وسط دریاچه است که در سراسر مغز تشدید شده و باعث می شود نورون های بیشتری به هم متصل شوند.

این اثرات توسط حسگرهای کاشته شده در زیر پوست قابل مشاهده است و نشان می دهد که اثرات الکتریکی پس از چند ساعت پایدار است؛ نه بیشتر از یک روز و قطعاً بیشتر از یک هفته، بلکه فقط برای چند ساعت. البته اینکه ماندگاری اثرات چه مدت است، به شخص و رفتار مورد نظر بستگی دارد؛ بطور معمول 30 دقیقه تا 90 دقیقه. قابل ذکر است که تاثیرات واقعاً کوتاه مدت است. اثر الکتریکی باعث ایجاد تغییرات ساختاری در مغز یا تغییرات شیمیایی در مغز نمی شود و در نهایت تغییر الکتریسیته به سرعت در عرض دو ساعت از بین می رود.

منابع

خبر علمی «برچسب های هوم چگونه به عملکرد حافظه کمک می کنند؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Medgadget و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا