افزایش عملکرد مغز با کمک دست چپ

مغز انسان با یک برش طولی به دو نیمکره راست و چپ تقسیم شده است. در گذشته های دور، دانشمندان تصور می کردند، عملکرد این دو نیمکره شبیه به هم است. اما در حقیقت هر نیمکره وظیفه خاصی را بر عهده دارد. بطورکلی نیمکره چپ مغز، سمت راست بدن را کنترل می کند و نیمکره راست مغز مسئولیت هدایت سمت چپ بدن را دارد.

خصوصیات فردی هر یک از انسان ها به عملکرد دو نیمکره راست و چپ بستگی دارد. به عبارتی شکوفا شدن استعدادها و توانایی های هر شخصی بسته به میزان فعال بودن نیمکره های مغز وی است. پژوهش ها نشان می دهند در یک انسان زنده هر دو نیمکره در حال فعالیت و انجام وظیفه هستند، اما بار اصلی همیشه روی یک نیمکره می باشد. فرض کنید شخصی که 90 درصد از نیکمره راست و 10 درصد از نیمکره چپ مغز استفاده می کند. انسان هایی که بیشتر از نیمکره چپ استفاده می کنند، معمولاً اهل ریاضیات و فلسفه و افرادی منطقی می باشند. همچنین انسان هایی که نیمکره راست آنها فعال تر است توانایی خلاقیت و کشف کردن را دارند، افرادی احساسی و هنرمند هستند.

جالب است بدانید، اکثر نوابغ بزرگ دنیا از هر دو نیمکره مغز خود بهره می بردند. مغز آلبرت اینشتین پس از فوت، از سر او خارج شد تا مطالعاتی روی آن انجام و تفاوت های مغز وی با مغز سایر افراد را بسنجند. یکی از نکات جالب مغز اینشتین بزرگتر بودن کورپوس کالوزوم (جسم پینه ای) است. جسم پینه ای بزرگترین سرخرگ عصبی است که دو نیمکره مغز را به هم وصل می کند و مهم ترین راهی است که اطلاعات بین دو نیمکره مغز مبادله می شود.

از تفاوت های مهم بین افراد نابغه و عادی در استفاده از مغز است. افراد نابغه از تمام قابلیت مغز بهره کامل می برند. بنابراین ما نیز برای افزایش توانایی و شکوفایی استعدادهایمان باید دو نیمکره مغزمان را فعال کنیم. اما چگونه؟

بطور طبیعی بیشتر انسان ها (70 تا 90 درصد جمعیت جهان) راست دست هستند. به این معنا که برای انجام کارهای روزمره بیشتر از دست راست خود استفاده می کنند. سایر افراد عمدتاً چپ دست و درصد بسیار کمی نیز توانایی استفاده از دو دست را دارند. مجدداً جالب است که چهره های بزرگی مانند اینشتین، میکل آنژ، داوینچی، فلمینگ و فرانکلین توانایی استفاده از هر دو دست، بخصوص در نوشتن را داشته اند.

یکی از راه های فعال سازی مغز، توانایی استفاده کامل از دو دست است. با توجه به آمار 70 تا 90 درصدی راست دست ها، روش هایی برای فعال کردن دست چپ را توضیح می دهیم. اگر شما چپ دست هستید این آموزش ها را برای دست راست خود انجام دهید. شما می توانید نابغه ی زمان خود باشید.

آموزش قدرت و صلابت

یادگیری استفاده از دست چپ نیاز به زمان، صبر و کمی تلاش دارد. می توانید با نوشتن شروع کنید، اما از آنجایی که مهارت ها زودتر و راحت تر شکل می گیرند، بهتر است با مهارت ها – که در کمتر از 2 ماه می توانید دست چپ خود را به اندازه دست راست تان ماهر کنید – شروع نمایید.

1) ساده ترین و مهم ترین کاری که برای تقویت دست چپ لازم است، انجام تمام فعالیت های معمول دست راست با دست چپ می باشد. با دست چپ مسواک بزنید. موهای خود را با دست چپ شانه کنید. فنجان چای تان را با دست چپ بردارید. با دست چپ ظرف بشویید. ظرف شستن به غیر از کمک در کارهای خانه و تمیزی! یک روش مطمئن و ساده برای بهبود در مهارت و چابکی است.

2) با دست چپ وزنه بزنید. یکی از بهترین راه های تقویت بازو و دست چپ برای اصلاح هرگونه عدم تعادل قدرت، وزنه زدن است. البته با وزن کم شروع و سپس وزنه ها را سنگین تر نمایید.

3) پینگ پنگ بازی کنید یا به شنا بروید. فعالیت دو دست در شنا کمک به تعادل نیمکره های مغز می کند.

4) بسیاری از اقلام موسیقی نیاز به دو دست دارند، مانند پیانو. با انتخاب یکی از آلات موسیقی و تمرین روزانه، هم نوازنده شوید و هم دست چپ تان را تقویت کنید.

تمرین نوشتن

1) با روزی 15 دقیقه تمرین نوشتن شروع کنید. در واقع تمرین بیشتر از 15 دقیقه، احتمالاً شما را ناامید می کند. تمرین کوتاه اما مداوم و هر روز، بهترین راه برای پیشرفت است.

2) بسیاری از افراد قلم را خیلی محکم می گیرند و به پنجه های خود فشار می آورند. این عمل باعث ایجاد تنش و گرفتگی عضلات شده و زود خسته می شوید. از یک خودکار خوب با جوهر شل و روان برای یادگیری و تمرین دست چپ استفاده کنید.

3) تمرین خود را با حروف الفبا شروع نمایید. به آرامی و دقت، تمرکز روی نوشتن حروف به بهترین شکل داشته باشید. فراموش نکنید در ابتدای راه، دقت از سرعت مهم تر است.

4) هر زمان از نوشتن حروف الفبا خسته شدید، تمرین نوشتن جملات را شروع کنید. مجدد تکرار می کنیم به آرامی پیش بروید و تمرکز بر پاکیزگی نوشته ها داشته باشید.

5) نقاشی بکشید. هدف یادگیری استفاده از دست چپ است. پس شروع به رسم شکل های اولیه مانند دایره، مربع و مثلث کنید. سپس درخت، چراغ و صندلی را طراحی نمایید. در مرحله بعدی طراحی وارونه یا طراحی معکوس را امتحان کنید. طراحی معکوس، ورزشی بزرگ برای مغز و آموزش تفکر خلاق است.

نابغه شدن فرآیند یک شبه نیست و سال ها طول می کشد. همه می توانند نابغه باشند اما بزرگترین چالش، ناامید شدن است. نگران سرعت نباشید و با اعتماد به نفس تمرین کنید. شما می توانید به اهداف و موفقیت های دلخواه تان برسید. تنها لاک پشت وار حرکت نکنید. مانند عقاب پرواز کنید، اوج بگیرید و تا آنجا که ممکن است، بالا بروید.

نمایش بیشتر

‫81 دیدگاه

 1. سلام
  از 8 سالگی تا 9 سالگی تمرین نوشتن با دست چپ رو کردم و ولش کردم
  الان سیزده سالمه و درسته که دست راستم خرچنگ قورباغست…اما دست چپم بدتره و میخوام شروع کنم با نکاتی که گفتید انشالله جواب بده:-:
  بعدشم چرا همه نابغن این وسط؟!
  اگه بلد بودین چرا اومدید تو مقاله؟

 2. سلام. اسماعیل حاجی زاده هستم از آذربایجان غربی شهرستان نقده من در دوران مدرسه راست بودم ولی الان با هر دودست برعکس و باهردو دست راست و همزمان می نویسم

 3. با سلام
  بنده راست دست هستم و از حدود 4 روز قبل شروع به انجام کارها با دست چپ کرده ام. اوایل خیلی دشوار بود و هر بار فراموش و یا در کل منصرف می شدم، اما در حال حاضر هر روز بهتر میتوانیم با دست چپ خود کار کنم.
  موبایل را از این به بعد در جیب سمت چپ خود می گذارم، ماوس را در سمت چپ کامپیوتر استفاده میکنم، با دست چپ مسواک میزنم البته مسواک برقی! مسواک دستی کمی دشوار می باشد! ظرف ها را هم با دست چپ میشویم که البته چند بار باعث افتادن و صدمه دیدن ظروف شده. تایپ با موبایل کمی سخت است مخصوصا بدلیل اینکه دکمه پاک کردم در سمت راست صفحه کلید قرار دارد، به این منظور در گوشی آیفون خود صفحه کلید را در حال تک دست در سمت چپ قرار دادم که باعث نزدیک شدن کلیدها به انگشت شست شد.

  بعضی از کارها مثل اتو زدن موی سر و نوشتن با خودکار برای بنده بسیار دشوار می باشد که البته با زمان و تمرین زیاد میتوانم با دست چپ هم اینکارها را انجام دهم.

  زاویه دستها بسیار مهم می باشد.
  نکنه جالب این هست که دچار یک سردرد عجیب شده ام! اما این سردرد باعث انصراف بنده از اینکار نشده.

  فکر فعال کردن دست چپ از انجایی به ذهنم رسید که به دلیل کار زیاد با موبایل لمسی شست دست راستم دچار درد شده بود و به همین دلیل به خودم گفتم باید دست چپ خود را فعال کنم.
  انجام کارها با دست چپ یک حس عجیب و فوق العاده ای به بنده داده، گاهی هم به دلیل عدم موفقیت با دست چپ ناخوداگاه به خودم میخندم!
  واقعا چپ دست شدن دنیای عجیبی دارد، پیشنهاد میکنم امتحان کنید.

 4. سلام ممنون از اطلاعاتی که دادید من هم شخصاً با دو تا دستم می‌نویسم ولی به صورت ناخواسته در سن 16 سالگی بعد از اینکه برای دست چپ ام برای نوشتن انتخاب کردم چونان که بعد از خسته گی دست راست طی نوشتن مداوم این کار انجام دادم و حتی الان هم با دست چپ دارم تایپ میکنم
  فقط مطمئن هستيد مشکل ایجاد نمیکنه؟

  1. فکر کنم مثل اینه که سر و تهش کنی
   دقیقا مثل معکوس کسرا فک کنم یا شایدم مثل برعکس نوشتن اسمامون که برا تو میشه نیرا

 5. سلام. خسته نباشید. من راست دست هستم. ولی به علت یه حادثه تمام رگها و تاندومها و اعصاب مچ دست راستم بریده شدند و من کارم دندانسازی هستش مناسفانه الان خیلی ضعیف و به کندی کارام رو انجام‌ میدم. الان میخوام با دست چپ کار کنم ولی خیلی سخت برام. لطفا من راهنمایی کنید چیکار باید بکنم

 6. این نظر این حقیر و خواهش میکنم نمایش بدید تا شاید کاری برای اونایی که خیلی با مقوله ی ترس واضطراب یا نا آرامی های درونی روبرو میشوند کرده باشم از من حقیر به شما بزرگواران نصیحت که نیمکره ی سمت چپ مغزتون و روش بیشتر کار کنید نیمکره ی سمت چپ مغز یکی دیگه از کارایی که برای آدم انجام میده اینه که آرامش درونی به آدم میده و این آرامش درونی آدمو به اوج شجاعت میرسونه

   1. سلام. من هم برای یادگیری سنتور نیاز دارم از هر دو دست استفاده کنم ولی دست چپم ضعیف تر و ناهماهنگ تره. برای همین میخوام از دست چپم در کارهای روزمره بیشتر استفاده کنم تا راه بیفته

  1. آقا پویا چطور میتونم راحت تر سمت چپ مغزم رو فعال کنم؛؛ بشدت استرسی هستم و ریاضیم صفره

 7. سلام من 17 سالمه از پارسال شروع به تمرین با دست چپ کردم، اول فببلمثل امادگیا شروع به خط کشیدن کردم و کم کم نوشتم، راستش من ادم بدخطی هستم وقتی شروع به نوشتن با دست چپ کردم امید داشتم خوش خط تر بشه که افسوس کپی برابر اصل شد این بد خطی لعنتی دست از سرم ور نمیداره فقط

  1. عزیز من، من به عنوان یه چپ دست بهتون میگم که چپ دستی اصلاً خوب نیست

   1. منم چپ دستم اما هیچ مشکلی باهاش ندارم
    چرا میفرمائین خوب نیست

   2. منم به عنوان یه دست چپ حرفشو تایید میکنم و میگم دنیا برای راست دستهاست ?

 8. من از زمان بچگي زماني كه شش سالم بود خوندن و نوشتن ياد گرفتم با دست راست مي نوشتم و بعد از يك سال با دست چپ هم ياد گرفتم بنويسم اما زماني كه با دست چپم مي نويسم به شدت درد ميگيره ايا راه حلي هست كه از سدت دست چپ خود كم كنم يا خير؟!

 9. من بعد اینکه مدتی با دست چپ تمرین کردم چشم چپم یه خورده تیک گرفته بود
  بعد یه چد هفته دیگه تمرین نکردم درست شد ولی دوباره که شروع کردم باز شروع شد
  الان چی کار کنم ادامه بدم یا متوقفش کنم؟؟؟

 10. خیلی خوب بود… من راست دستم ولی دارم تلاش میکنم با دست چپم بنویسم و کارامو انجام بدم..

 11. من دست چپم
  از تابستون دارم با دست راست تمرین میکنم
  خیلی عالیه

 12. من هم از بچگی به انجام کارها با دست چپم متمایل بودم، ولی مادرم منو مجبور به استفاده از دست راستم میکرد. الان راست دستم ولی با دست چپ هم میتوانم بنویسم تایپ کنم و مسواک بزنم و…. اصلا یک وقتایی ناخودآگاه فقط دست چپم سمت انجام کار میره. ولی نابغه اینا نیستم.

 13. من چپ دست بودم اما تو بچگی وقتی غذا میخوردمو کارهای که اسلام میگه باید با دسته راست انجام داد رو با دست چپ انجام میدادم به خاطر همین پدر و مادرم بزور منو راست دست کردن اما همه ی کارهای فنی با دست چپمه ولی زوری ها با راست الان دیگه خودم دارم درست میکنم و دارم کارامو باز با دست چپ انجام میدم

 14. قبلا علاقه خاصی واسه یکسان دست شدن داشتم. اما بعد هر دوره تلاش ناامید میشدم. متاسفانه بعد از قطع شدن انگشت اشاره دست راستم مجبور شدم از دست چپ کار بکشم. الان فکر میکنم ک ما از عهده هر کاری برمیایم. فقط کافیه مجبور باشیم. امیدوارم ی روز با دو دستم بنویسم و کار کنم و طراحی کنم.

 15. سلام ببخشید اگه روزی ۱۵ دقیقه بنویسیم با دست چپ در عرض چند روز مسلط میشیم؟؟؟

 16. من با دست چپ مینویسم و غذا میخورم ولی اجسام با دست راست بر میدارم اسپک زدنم با دست راسته شونه زدن مو با دست چپه یه ظرف شستن دست راست من نصف نصف انجام میدم نوشتنم هم با دست راست خوبه فقط به خوش خطی دست چپ نیست از بچگی اینطورم ولی نابغه نیستم میشم مشگل دارم

  1. اسلام گفتند که با دست راست غذا بخورید غذا خوردنم هم ادابی دارد

   1. بهتره که خرافات رو کنار بزارید راست دست شدن یک فرد چپ دست تاثیرات خیلی بدی داره

    1. اسلام خرافات نیست ولی وقتی یه نفر میگه اسلام گفته فلان چیزو انجام ندید (بدون منطق و دلیل) هر کی باشه ناراحت میشه و میگه اسلام چقدر بده
     در مورد خوردن غذا با دست چپ و راست:
     (از نظر اسلام) مثلا یه داستانی نقل شده از پیامبر راجع به فردی که داشت با دست چپ غذا می خورد و دعای پیامبر درباره این فرد به خاطر غرور و کبری بود که نشون داشت و به حرف پیامبر اعتنا نکرد. (غرور نه چپ دستی)
     اگر فردی عذر داشته باشد و با دست چپ بخورد و بنوشد مکروه نیست.
     روایات داریم که با دست چپ غذا نخوریم امّاااااااا، طبیعی است افرادی که فاقد دست راست می‌باشند و یا دست راست آنان توانایی های لازم را ندارد و حتی چپ دست ها در صورت عسر و حرج (مشقت و سختی) مشمول این نکوهش ها نیستند :)

    2. اون موقع که میگفتن با دست چپ غذا خوردن مکروه چون بادست چپ طهارت میگرفتن ولی الان آدما با قاشق غذا میخورن و بعضا بدون رابطه مستقیم با دست چپ طهارت میکنند

 17. سلام
  منظور از طراحی وارونه چیه؟
  اگه می شه یکم توضیح بدین.
  ممنون

 18. ایول پیشنهادات خیلی خوبی بود الان من دارم با دست چپ تایپ میکنم و تصمیم گرفتم شروع کنم کار جالبیه با اینکه کتاب هایی در این مورد خوندم اما یه همچین چیزی ننوشته بود یا هر جایی که یه همچین چیزی رو میدیدم اینقدر واضح و راحت توضیح نداده بودن اما الان کاملا مصمم و خیلی سریع تر از دست راستم دارم تایپ میکنم

 19. ممنون بسیار خوب بود این مبحث شما در موسیقی بسیار تاثیر گذار و مهم است. البته اگر کسانی که به موسیقی علاقه دارند و کنترل کاملی هم بر هر دو دست خود دارند بسیار پیشرفت میکنند.

 20. دست چپ برعکس دست راست میتونه خیلی خوب بنویسه
  یعنی فارسی را از چپ به راست و ریاضی و انگلیسی را از راست به چپ

 21. سلام
  خسته نباشید
  من با دست راست می نویسم ولی با دست چپ کارهای قدرتی تمرکزی و بیشتر کارهام با دست چپه، با دست چپ مینویسم ولی خیلی کم و بی دقت، سیستم مغزی به این شکل باید چطوری تقویت بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و چطور میشه ک یه نفر به این شکل مغزش کار میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 22. من درباره ی داوینچی شنیدم که میتونسته با دو دست بنویسه ولی درباره ی انیشتین همچین چیزی نشنیدم فقط میدونم که موسیقی می نواخته که البته خیلیا انجامش میدن . در ضمن جدیدا خوندم که تلاش برای نوشتن با هردو دست تاثیر اثبات شده ای بر هوش یا خلاقیت یا غیره نداره . در مقاله هایی که قبلا خوندم هم شنیده بودم که اجبار فرد به نوشتن با دست دیگر امکان دارد-تاکید می کنم امکان دارد- منجر به بیماری های روانی یا لکنت زبان در کودکان شود .

  1. همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ شاهین عزیز
   با سلام و احترام
   از شما بسیار سپاسگزاریم که چکیده ای از تحقیقات خود را با دوستان تان نیز در میان گذاشتید.
   موضوعاتی که شما مطرح کردید، بسیار گسترده و نیازمند بررسی بیشتر می باشند.
   بطورکلی هدف این مقاله افزایش عملکرد فردی است. به عنوان مثال افرادی که نوازنده هستند مانند نوازنده های گیتار و ویولن نیاز به استفاده و هماهنگی میان دو دست دارند یا در حالت بدبینانه، تصور کنید دست راست یک راست دست بشکند. اگر این افراد توانایی استفاده از دست چپ خود را نداشته باشند و قبلاً تمرین نکرده باشند، به نوعی در مدت درمان، فلج شده اند.
   در زمینه استفاده آلبرت اینشتین از دو دست نیز، در مقالات ترجمه شده از وب سایت های معتبر WikiHow و HowStuffWorks به این مورد شده بود.

  2. من از بچگی چپ دست بودم و مادرم ب زور کتک و اذیت راست دستم کرد. واقعا تاثیر روانی در فرد ایجاد میکنه. من از لحاظ روانی واقعا دیونه میشم بعضی مواقع. عدم تمرکز عدم خیلی چیزای دیگ و مشکلاتی رو در فرد ب وجود میاره.

   1. سلام
    مواردی که شما اشاره کردید، لزوماً به دلیل تغییر دست نوشتاری تان یا استفاده از دو دست تان نیست. بلکه بیشتر به دلیل رفتارهایی است که با شما شده تا از دست راست خود استفاده کنید.

 23. ظاهرا اینجا همه نابغه تشریف دارن.
  بیخیال ، چرا با واقعیت زندگی نمیکنید بجای اینکه بنویسید با دو دست مینویسد شروع بتمرین کنید. بهتر راست بگید تا دروغ

  1. خوب افرادی که میتونن با دو دست بنویسن یا چپ دستن یا راست دستایی که میخوان دست چپشون رو فعالتر کنن این موضوع رو بیشتر سرچ میکنن نه آدمهای معمولی?

 24. من از بچگی بدونه اینکه تمرینی کرده باشم با جفت دست مینوشتم. با جفت دست میتونم پول بشمارم با جفت دست همه کار میکنم چیزیه عجیبی نی که سعی میکنید انجامش بدین

 25. سلام خیلی ممنون مطلبتون واقعا عالی بود چون مدتی بود ذهنم درگیر این موضوع بود و الان با خوندن مقالتون تصمیم گرفتم با دست چپ کارامو انجام بدم فقط یه سوال من دست راستم و شنیدم دست چپ ها باهوش ترن برای همین تعدادشون کمه این واقعیت داره؟؟????

  1. همکلاسی و همراه خوب یو سی، نفس پویا
   با سلام و احترام
   از لطف و انرژی مثبت تان سپاسگزاریم.
   هم در افراد چپ دست و هم در افراد راست دست، تعداد بسیار زیادی افراد باهوش (به معنای واقعی هوش) وجود دارند و لزوماً افراد یک گروه خاص برتری نسبت به دیگری ندارند. به شما پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط با هوش انسانی را در یو سی مطالعه نمایید تا اطلاعات کاملی در این زمینه کسب نمایید.

 26. با عرض سلام و خسته نباشید…
  خیلی ممنونم از زحمات شما.
  خیلی عالی و روحیه دار بازم ممنونم که به فکر ما هستید??

 27. الان دیگه اصن برام مهم نیست با دست چپ می نویسم یا راست با چپ غذا می خورم یا راست چون رفتم پیش مشاور مدرسه گفت هر کاری دلت می خواد بکن منم دیگه اصن نگران نیستم ولی اوندفعه سعی کردم مثل داوینچی باشم که دیدم به هیچ عنوان نمیشه واقعا نمیشه من که به کلی بیخیال شدم

  1. سلام دوست عزیز مهم اینه که خودت باشی و ناامید نباشی نه مثل داونچی یا هر کسی خودت شاید از اونا هم بهتری پس بازم شروع کن ……

 28. سلام من الان 12 سالمه من الان کلاس ششم هستم و از کلاس پنجم سعی کردم با دست چپ بنویسم و الان کاملا بهش مسلط هستم و همزمان با هر دو تا دستم مینویسم، نقاشی میکشم، غذا میخورم و خیلی کارهای دیگه ممنون از راهنمایی تون

 29. سلام من هم با دست راست و هم با دست چپ مينويسم و همه كارهام رو با هر دو تا دستم ميتونم انجام بدم تو رانندگي هم بعضي وقتا هم با پاي چپم گاز ميدم و ترمز ميگيرم

 30. ba salam . mamnon az rahnamayiton man 25 salame va mekanik hastam koliye karhaye rozanamobedone hich mahdodiyati mitonam ba har do dast anjam bedam masalan agar fazaye kafi bara karkardan ba daste rast nabashe ba daste chap anjam midam va blaks . man ahle fotbal nistam vali hamin deghati ke to shot zadan ya pas dadan ba baye chapam daram ba paye chapam hamintore . in tozihatodadam ke ye rezome azam dashte bashid bara soali ke miporsam . albate nemikham khodamo khas ya monhaser be fard jelve konam benazare khodam raftaram tabi,iye . dar kolman kheyli ba dste rastam bad khat minevisam torike khodamo azar mide va dige ye jahayi nemitonam khatamo bekhonam . kelas khosh nevisi raftam koli tamrin kardam va li kochektarin taghiri to khosh khat shodanam nadashte . be in fekr kardam ke ba daste chap shoro be neveshtan konam va in ehtemalo be khodam dadam ke ba dast chap mitonam khosh khat benevisam .mamnon misham rahnamayi konid asan tasiri dare (inam begam man hadafam ine ke ba daste chapam benevisam va be hadafam miresam ) hata agar chap dast shodanam tasiri to khosh khatim nadashte bashe. ba rashakor 888

 31. سلام من تمریناتم را ادامه دادم اما احساس می کنم که کمی دچار اختلال توی کارهام شدم چون اون دفعه که داشتم غذا می خوردم تو فکر بودم اما وقتی از فکرم خارج شدم دیدم دارم با دست راست دارم غذا می خورم یعنی قاشق ت دست راستم بود این نشونه ی بدیه خواهشن یکی جواب بده

 32. با سلام من درکودکی دست چپ بودم البته با دست راست هم رنگ آمیزی می کردم معلم کلاس اولم من را مجبور کرد که با دست راست بنویسم البته دست راست هم شدم ولی فقط در نوشتن چون الان که 14 سالمه با دست چپ غذا و شونه و مسواک و خیلی کارهای دیگر رو میکنم و تازه شروع به نوشتن با دست چپ کردم که از همون ابتدا خیلی راحت مسلط شدم با تشکر از سایت خوبتون

 33. سلام من یک چپ دست نویس ۱۶ ساله هستم که توانایی کار با هر دو دستم رو دارم و با دست راست نیز تا حدودی میتوانم خوب بنویسم تصمیم داشتم تمرین کرده و در راست دست نویسی نیز به اندازه دست چپم ماهر شده و روان بنویسم اما شنیدم این کار اختلالاتی در نمیکره های مغزم ایجاد کند برای همین دست نگه داشتم اگر اطلاعات محکمی دارید در این رابطه ممنون میشم در اختیارم بگذارید.

  1. سلام
   افرادی که این اظهارنظر را داشته اند، چه تخصصی در این ارتباط دارند؟
   اکثر مقالات بین المللی که من خواندم، به استفاده از دو دست تاکید می کنند. در این مقاله بالا هم اشاره شده که افراد سرشناسی همچون اینشتین، میکل آنژ، داوینچی، فلمینگ و فرانکلین توانایی استفاده از هر دو دست، بخصوص در نوشتن را داشته اند.

   1. سلام چون نیمکره ها نسبت به بدن عملکرد ضربدری دارند پس استفاده از دست راست نمیکره چپ را فعال می کند و استفاده از دست چپ نیمکره راست را. مقاله را خوب مطالعه فرمایید برای چپ دست ها و راست دست ها توصیه شده. من روانشناس بالینی هستم قطعا کسانی که این نظر را داده اند به کارکرد مغز اشنا هستن.

 34. سلام و خسته نباشید من الان ١۶سالمه و دست چپ هستم و از ١۰سالگی من تمرین میکنم که با دست راست هم بنویسم و موفق هم شدم مشکل اینجاس که من وقتی سه صفحه بی وقفه شروع میکنم نوشتن با دست راست بعدش به شدت درد میگیره علتشو متوجه نشدم با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام
   خب سه صفحه بی وقفه نوشتن، می تواند موجب درد در انگشتان دست شود. حتی درد خفیف در کل دست هم که نشانه ی خستگی است، طبیعی می باشد. اما اگر درد شدید در کل دست دارید، احتمالاً به دلیل فشاری است که در هنگام نوشتن به دست تان می آورید. به عنوان مثال برای زیبا و تمیز نوشتن، قلم را خیلی محکم می گیرید و این کار موجب ایجاد گرفتگی و تنش در عضلات دست تان می شود.
   باید سعی کنید یک تعادل بین دو دست تان در انجام کارهای روزمره برقرار کنید و به هیچ کدام فشار اضافه نیاورید.

 35. با سلام و تشکر از مطالب و راهنمایی بسیار عالیترین خیلی جالب بود برای من. من امروز از طریق یک تست تصویری در کانال روانشناسی زندگی با جوابی که دادم متوجه شدم نیمکره راستم فعالتر هست و من تا الان فقط از دست راستم استفاده کردم برای نوشتن و هیچ وقت به این فکر نکردم که چرا نمیتوانم با دست چپ کار کنم و با این تست جالب در یک لحظه علت خیلی از خصوصیات خودم را که همیشه میخواستم بفهمم اما نمیتوانستم متوجه شدم و الان هم با سرچ در گوگل مطالب ارزنده شما را پیدا کردم و خواندم و واقعاً خوشحالم که راهکاری را پیدا کردم.

 36. خیلی جالب بود مطالبتون، مرررررسی، من دست راستم، قبلا متعادل بودم و تواناییم تو دو تا نیمکره تقریباً خوب بود، اما الان نیمکره چپم خیلی فعال شده و تجزیه تحلیلم به قددددری بالایه که تو زندگی روزمره همش سردردم، ناخودآگاه به همه چی جزئی نگاه میکنم و جدیداً خیلی تصمیم هام رو صرفاً عاقلانه میگیرم، اما چیزی که دنبالش بودم رو متوجه شدم و اینکه باید به خودمون فرصت اشتباه کردن بدیم، دوست دارم متعادل باشم چون اذیتم، پیشنهاداتتون هم خیلی برام جالب بود حتما ازشون استفاده میکنم هووورررا

 37. من چپ دستم موفق شدم با دست راستم به تسلط دست چپم برسم خوشحالم و از استقامت و شوری که در طی این مسیر به من داد شکرگزاری میکنم
  دوستان فقط تلاش تا رسیدن نتیجه بخش است همین امروز شروع کنیم ?

 38. با سلام. اسماعیل حاجی زاده هستم از آذربایجان غربی شهرستان نقده. در دوران مدرسه راست دست بودم ولی الان موفق شدم بعد از بیست سال ترک تحصیل با دو دست راست و با دست چپ بر عکس به طور همزمان جملات فارسی را خوش خط بنویسم. تحصیلاتم پنجم ابتدایی است.

 39. سلام ممنون بابت اموزشتون من برای اولین باره دارم با دست چپ تایپ میکنم اونم برای شما حس خوبی دارم مررررسی

 40. سلام خدمت شما
  من با دست چپ می نویسم ولی اکثر کارهام با دست راست هست برای مثال پینگ پنگ یا دارت رو با دست راست انجام میدم و بقیه کارها.

  و مقدار کمی از کارها مثل موبایل تو دست گرفتنم با دست چپه
  من چپ دستم یا راست دست؟

 41. ممنون ولی میگن داوینچی با یك دست همزمان مینوشته و با یك دست نقاشی میكشیده آخه همزمان مگه میشه هم نقاشی و هم نوشت جواب رو به هم ایمیل كنید

  1. سلام
   همین طور هست.
   همین الان در ایران هم افرادی هستند که چنین توانایی را دارند.

 42. توضیحات بسیار جالب و خوبی بود. من که به شخصه خیلی دوست دارم به طور کامل از هر دو دستم استفاده کنم راستش من راست دستم ولی کارهایی رو میتونم با دست چپ انجام بدم که با دست راست نمی تونم مثل تیر اندازی که تو خدمت سربازی متوجه این موضوع شدم هر جور خواستم از دست راستم برای تیر اندازی استفاده کنم نشد اخرشم رگ گردنم گرفت میخواستم بدونم علتش چیه اگه لطف کنین و جواب رو برام ایمیل کنین ممنون میشم بازم به خاطر مطالب خوبتون ممنون

 43. سلام من تمرین کردم توانستم انجام بدم یکسری اشتباهات بزرگ در کارم بوجود امد پیش روانپزشک که رفتم گفت قسمت راستت خیلی فعال ریسک می کنی شجاعت داری ولی تجزیه تحلیل نداری مدیتیشن انجام بده با دست چپ کار کن بنویس انجام میدم الان خیلی بهتر شدم

  1. منم مث تو شدم حالا هم دست چپی هستم هم دست راستی و احساس میکنم نسبت به دوران قبلم که راست دست بودم استعدادم در تجزیه و تحلیل از بین رفته و تو کارهام حواسپرت شدم

 44. سلام
  مرسی مطالب بسار مفید و خوبی بود.
  هنگام تمرین با دست چپ استفاده از آهنگ کلاسیک می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 45. با سلام و تشکر
  بنده فوق لیسانس هنر و مدرس خلاقیت هستم. و جای بسی خوشحالی داره که این گونه نوشته ها درباره مغز بیشتر شده. پژوهش های بنده راجب به مغزه و خودم از کودکی دو دست همزمان کار می کردم و به قول آنتنی رابینز هر کسی توانایی استفاده از دو طرف مغزش را همزمان پیدا کند ده الی ۲۰ سال بیشتر از یک انسان معمولی رشد می کند. طی این دوره من با ذیق وقت ۵ اختراعم رو ثبت کردم و مقالاتی در زمینه خلاقیت مغز و در کل ایده های جدید هستی شناسانه و نو زیادی داشتم. و یه پسر ۳ ساله که نقاشیاش خارق العاده و توانایی خواندن و نوشتن به زبان فارسی و انگلیسی و داره و بسیار نابغست. و مهمترین راه کار دو دست همزمان نویسی است.
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا