چگونه سیرک رواج یافت؟

رومی ها اولین افرادی بودند که در قرن اول پیش از میلاد از واژه سیرک استفاده کردند. در روم باستان، سیرک در میدان بزرگی به نام «سیرکوس ماکسیموس» به معنای بزرگترین سیرک برگزار می شد. در آن زمان مسابقه ی ارابه رانی، مهم ترین بازی در سیرک بود. در میان هر دور مسابقه، بندبازها یا آکروباتیست ها و یا سوارکارانی بودند که وارد صحنه می شدند و مردم را سرگرم می کردند.

سیرک های امروزی دنباله ی همان سیرک های دوره گردی هستند که در اوایل قرن هیجدهم میلادی (1768 میلادی) در انگلستان به وجود آمدند. در آن زمان، گروه هایی از بندبازان و شعبده بازها با کالسکه از یک شهر به شهر دیگر راه می افتادند و از این کالسکه ها به عنوان اتاقک تعویض لباس استفاده می کردند. این سیرک ها در دهکده های سرسبز، در محل نمایشگاه ها و یا در بازارهای محلی صحنه آرایی می نمودند و کسی پولی به عنوان «ورودیه» نمی پرداخت. اما در پایان برنامه، مدیر سیرک با کلاهی در میان جمعیت حاضر می چرخید و تا می توانست پول از آنها جمع آوری می کرد.

اولین سیرک را در آمریکا شخصی به نام «ریکتس» در فیلادلفیا و نیویورک و در اواخر قرن هیجدهم میلادی به نمایش گذاشت. این سیرک بسیار کوچک بود ولی مورد توجه عموم مردم قرار گرفت. حتی رئیس جمهور آمریکا که در آن زمان جرج واشینگتن بود نیز در بعضی از برنامه های آن حاضر شد و به تماشا پرداخت.

در نیمه ی اول قرن نوزدهم میلادی در آمریکا گروه های سیرک بسیاری تاسیس گشتند. آنها پیوسته در کالسکه ها به همه جای کشور مسافرت می کردند و نمایش های خود را فقط در هنگام روز انجام می دادند زیرا هنوز وسیله ای برای ایجاد روشنایی در شب در اختیار نداشتند.

در آن روزها برای تشکیل دادن یک سیرک فقط هفت نفر با نه اسب کافی بود. این دسته یک طبل زن، یک قره نی چی و یک نوازنده ی ساز دستی را هم شامل می شد.

حدود سال 1860 میلادی بود که سیرک ها رفته رفته به شکل امروزی در آمدند و به تدریج برای برگزاری برنامه های خود از چادر استفاده کردند. برای نمایش های شبانه شمع های بزرگی را در اطراف ستون چادر روشن می ساختند. تعداد حیوانات و بازیگران سیرک نیز کم کم رو به افزایش رفت. در ضمن، سرگرمی های تازه ای نیز بر بازی های سیرک افزوده گردید.

با پیدا شدن شخصی به نام «بارنم» که یک بازیگر آمریکایی بود و سیرک سیار خود را بوسیله ی راه آهن به نقاط مختلف آمریکا می برد، بزرگترین نمایش های سیرکی در جهان پدید آمد. بزرگترین سیرک ثابت جهان، سیرک لاس وگاس در ایالات متحده آمریکا است که از 18 اکتبر 1968 میلادی گشایش یافت.

منابع

مقاله آموزشی «چگونه سیرک رواج یافت؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا