چگونه سیرک رواج یافت؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

درباره ی سیرک، داستان و افسانه های بسیاری از دوران قدیم به یادگار مانده است. البته سیرک در ابتدا با آنچه که امروز ما آن را سیرک می خوانیم، بسیار متفاوت بوده است.

در روم باستان، سیرک در میدان بزرگی به نام «سیرکوس ماکسیموس» به معنای بزرگترین سیرک برگزار می شد. در آن زمان مسابقه ی ارابه رانی، مهم ترین بازی در سیرک بود. در میان هر دور مسابقه، بندبازها یا آکروباتیست ها و یا سوارکارانی بودند که وارد صحنه می شدند و مردم را سرگرم می کردند. سیرک های امروزی دنباله ی همان سیرک های دوره گردی هستند که در اوایل قرن هیجدهم میلادی در انگلستان به وجود آمدند. در آن زمان، گروه هایی از بندبازان و شعبده بازها با کالسکه از یک شهر به شهر دیگر راه می افتادند و از این کالسکه ها به عنوان اتاقک تعویض لباس استفاده می کردند. این سیرک ها در دهکده های سرسبز، در محل نمایشگاه ها و یا در بازارهای محلی صحنه آرایی می نمودند و کسی پولی به عنوان «ورودیه» نمی پرداخت. اما در پایان برنامه، مدیر سیرک با کلاهی در میان جمعیت حاضر می چرخید و تا می توانست پول از آنها جمع آوری می کرد.

اولین سیرک را در آمریکا شخصی به نام «ریکتس» در فیلادلفیا و نیویورک و در اواخر قرن هیجدهم میلادی به نمایش گذاشت. این سیرک بسیار کوچک بود ولی مورد توجه عموم مردم قرار گرفت. حتی رئیس جمهور آمریکا که در آن زمان جرج واشینگتن بود نیز در بعضی از برنامه های آن سیرک حاضر شد و به تماشا پرداخت.

در نیمه ی اول قرن نوزدهم میلادی در آمریکا گروه های سیرک بسیاری تاسیس گشتند. آنها پیوسته در کالسکه ها به همه جای کشور مسافرت می کردند و نمایش های خود را فقط در هنگام روز انجام می دادند زیرا هنوز وسیله ای برای ایجاد روشنایی در شب در اختیار نداشتند.

در آن روزها برای تشکیل دادن یک سیرک فقط هفت نفر با نه اسب کافی بود. این دسته یک طبل زن، یک قره نی چی و یک نوازنده ی ساز دستی را هم شامل می شد.

حدود سال ۱۸۶۰ میلادی بود که سیرک ها رفته رفته به شکل امروزی در آمدند و به تدریج برای برگزاری برنامه های خود از چادر استفاده کردند. برای نمایش های شبانه شمع های بزرگی را در اطراف ستون چادر روشن می ساختند. تعداد حیوانات و بازیگران سیرک نیز کم کم رو به افزایش رفت. در ضمن، سرگرمی های تازه ای نیز بر بازی های سیرک افزوده گردید.

با پیدا شدن شخصی به نام «بارنم» که یک بازیگر آمریکایی بود و سیرک سیار خود را بوسیله ی راه آهن به نقاط مختلف آمریکا می برد، بزرگترین نمایش های سیرکی در جهان پدید آمد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «چگونه سیرک رواج یافت؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط