جاز چیست؟

جاز یکی از شاخه های موسیقی جدید جهان است که در دهه 1800 میلادی توسط سیاهپوستان آمریکا ابداع شد. تا دهه 1960 میلادی و قبل از محبوبیت یافتن موسیقی پاپ، غربی ها علاقه زیادی به موسیقی جاز داشتند. در واقع موسیقی جاز بر اساس موسیقی ضربی سیاهپوستان آفریقا بنا نهاده شده است. سیاهپوستانی که برای بردگی از آفریقا به آمریکا آورده شدند، موسیقی جاز را که ریشه ای آفریقایی دارد، پدید آوردند و گسترش دادند.

موسیقی جاز ابتدا فقط در شهر نیواورلئان آمریکا اجرا می شد، ولی بعدها شیکاگو به صورت مرکزی برای موسیقی جاز درآمد و از همانجا بود که این موسیقی به یک موسیقی بین المللی تبدیل شد. نوازندگان کشورهای مختلف با تغییراتی که در موسیقی جاز داده اند، سبک های جدیدی از این موسیقی را پدید آورده اند.

بسیاری از نوازندگان، آهنگسازان و خوانندگان موسیقی جاز، سیاهپوست بوده اند. لویی آرمسترانگ (Louis Armstrong) اولین نوازنده موسیقی جاز بود که به شهرت جهانی رسید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جاز چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا