چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم؟

فیکوس بنجامین یا بنجامین انجیری، گیاه زیبایی از خانواده موراسه است که برگ های ظریف و کوچک آن چتر زیبایی در گوشه خانه می گستراند و محیط شاد، خوش رنگ و آرامش بخشی در خانه فراهم می کند. اما بنجامین اصولاً گیاه حساسی است و سریع قهر می کند و به گیاهی زرد رنگ و پژمرده تغییر حالت می دهد.

اگر شرایط محیطی برای فیکوس بنجامین فراهم باشد تا 5 متر هم رشد می کند. یکی از شریط محیطی مهم این گیاه، آب است. فیکوس بنجامین به کم آبی حساسیت دارد و برگ های آن خیلی زود در کم آبی شروع به ریختن می کند.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری فیکوس بنجامین عبارت است از:

  • نور: این گیاه به محیطی روشن و نورانی نیاز دارد اما تابش مستقیم نور آفتاب، موجب ریزش برگ هایش می شود.
  • دما: دمای هوا نباید کمتر از 15 درجه و بالاتر از 25 درجه باشد.
  • آبیاری: برای آبیاری از آب ولرم فاقد املاح استفاده کنید. در فصل های بهار و تابستان، هفته ای دو بار به فیکوس بنجامین خود آب دهید اما در پاییز و زمستان، هر ده روز یکبار کفایت می کند.
  • خاک: خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک معمولی، خاک برگ و شن و ماسه برای این گیاه مناسب است.
  • تکثیر: از اواسط بهار تا اوایل تابستان می توانید این گیاه را تکثیر کنید. کافی است انتهای ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر قلمه بزنید و در پودر هورمون ریشه زایی قرار دهید و در گلدانی که کمپوست مخصوص بذر و قلمه داشته باشد، قرار دهید و یا با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

نکته: بنجامین نسبت به تغییر محیط حساس است و با کمترین تغییری برگ های آن می ریزد. سعی کنید از چرخاندن و جابجایی گلدان این گیاه بپرهیزید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا