طبیعتمجله چرا و چگونه؟

چگونه از گل محبوبه شب در خانه نگهداری کنیم؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

محبوبه شب یا یاس شب از گیاهان همیشه سبز بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که برگ های بیضی شکل، ترد و شکننده ای دارد که تا ۳ متر هم رشد می کنند.

مهم ترین ویژگی این درختچه زینتی، گل های معطر آن است. بعضی از انواع گل های سفید، سبز، زرد و بنفش این گیاه، شب ها عطر خوشی از خود منتشر می کنند که باعث عطرآگین شدن فضا می شود.

شاخ و برگ های محبوبه شب نامنظم رشد می کنند و از هر طرف، امکان اضافه شدن ابعاد گیاه وجود دارد. به همین دلیل هر سال بعد از پایان فصل گلدهی، شاخه های گیاه را هرس می کنند تا منظم تر رشد کند. محبوبه شب گیاه فضای باز، حیاط و باغچه است. البته در فصل هایی که هوا خنک می شود گیاه را باید به داخل آپارتمان یا گلخانه منتقل کرد.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گل محبوبه شب عبارت است از:

  1. محبوبه شب به آفتاب کامل برای رشد و گلدهی نیاز دارد.
  2. این گیاه به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته احتیاج دارد. تابستان ها هر روز آبیاری کنید و نگذارید خاک گیاه خشک شود.
  3. بهترین دما برای رشد محبوبه شب ۱۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد است.
  4. هر سه هفته یکبار، به محبوبه شب کود تقویتی حاوی فسفات آلومینیوم بدهید تا گیاه رشد و نمو بهتری داشته باشد و گلدهی آن بهتر باشد.
  5. محبوبه شب را از دو طریق بذر و قلمه تکثیر می کنند. اگر آب و هوای منطقه و محیط زندگی ملایم و مرطوب باشد بذر گیاه را در خاک پراکنده می کنند و باعث به وجود آمدن شاخه های جدید می شوند. برای قلمه زدن هم در اوایل پاییز از شاخه های جانبی نازک آن قلمه های ۱۰ سانتیمتری تهیه کنید و در ماسه بگذارید. در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه نگه دارید. بعد از ۳ ماه ریشه می زند و می توانید آن را در گلدان بکارید.

توجه داشته باشید که محبوبه شب، گیاهی سمی است و باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گل محبوبه شب در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط