خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / تاریخ / چگونه اولین چراغ به وجود آمد؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

چگونه اولین چراغ به وجود آمد؟

پیش از کشف آتش، فقط خورشید بود که برای انسان ها «نور» و «حرارت» به وجود می آورد. ولی چون انسان نمی توانست خورشید را طوری در اختیار بگیرد که هر گونه مایل بود از آن استفاده کند، از این رو در برابر تاریکی و سرما بی نهایت درمانده و ناتوان گردیده بود.

پس از کشف آتش، بشر کم کم دریافت که برخی چیزها بهتر از برخی دیگر می سوزند. انسان چکیدن چربی به درون آتش را هنگام سرخ یا کباب کردن گوشت حیوانات، به چشم خود می دید. رفته رفته انسان متوجه شد که وقتی چربی به درون آتش می چکد، شعله ی درخشنده ای پیدا می کند. آنگاه با گذشت زمان، بشر موادی را پیدا کرد که به هنگام سوختن، نور بیشتری تولید می کردند. از این رو، در ابتدا تکه هایی از چوب را در (دلِ) دیوار جای می داد و آنها پس از برافروختن، به تدریج پرتوافشانی می کردند. میوه ی کاج مانند یک مشعل مورد استفاده قرار می گرفت. پیه حیوانات را نیز در ظرف های سنگی گودی می ریختند و الیاف خشک گیاهان را برای فتیله ی آنها به کار می بردند و به این ترتیب بود که «چراغ های پیه سوز» پدید آمدند. تاریخ پیدایش این چراغ ها بر ما آشکار نیست زیرا در زمانی پدید آمدند که تاریخ یادداشتی از چگونگی آن برای ما بر جای نگذاشته است.

چراغ های پیه سوزی که در سال ۱۸۲۰ میلادی در نیو انگلند آمریکا (New England) رواج داشت، با چربی خوک روشن می شد. چراغ هایی هم وجود داشت که در آنها از چربی نهنگ استفاده می شد. برای این گونه چراغ ها مردم بیشتر به سراغ روغن هایی می رفتند که آسان تر قابل دسترسی بودند. به عنوان مثال در سواحل دریای مدیترانه، درخت زیتون بسیار می روید. از این رو، روغن زیتون در چراغ های پیه سوز مصرف فراوانی داشت. چینی ها و ژاپنی ها از برخی میوه های خشک روغن می گرفتند. به عنوان مثال، بادام زمینی یکی از این میوه ها بود.

اگر نفت استخراج نشده بود، امروزه بشر هنوز هم از روغن بادام زمینی برای افروختن پیه سوز خودش استفاده می کرد. نفت خام در سال ۱۸۵۹ میلادی کشف شد. با حرارت دادن آن در ظرف های سر بسته ماده ی رقیق و بی رنگ بدست می آید که از آن برای روشن کردن چراغ های فتیله ای استفاده ی شود. در آغاز، مردم فکر می کردند که نفت با زغال سنگ همبستگی دارد، از این رو، نام آن را روغن زغال سنگ گذاشته بود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه اولین چراغ به وجود آمد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
پذیرش آگهی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*