گاز نفت مایع شده چیست؟

گاز نفت مایع شده (LPG) آمیزه ای از هیدروکربن های C3 و C4 است که در فرآیند پالایش نفت پدید می آیند. این سوخت ها بیشتر در مصارف خانگی و برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرند و در کپسول ها یا مخزن هایی با جدار ضخیم به صورت مایع جابجا می شود.

سوخت موجود در این کپسول ها شامل مخلوطی از بوتان و ایزوبوتان است که تحت فشار و تراکم به صورت مایع در آمده اند. این مایع فرّار تا زمانی که تحت فشار است به حالت مایع باقی می ماند، ولی با کم شدن فشار، بخار می شود. به این ترتیب مخلوط گازی شکل به سوی شعله اجاقی که به آن متصل است، جریان می یابد. گاز در آنجا می سوزد و از حرارت تولید شده برای پخت و پز یا سایر مصارف استفاده می شود.

این گاز بسیار قابل اشتعال است و از مخلوط آن با هوا ماده ای منفجره به وجود می آید. نشت گاز سبب مخلوط شدن آن با هوا می شود. در چنین مواقعی کوچکترین جرقه ای می تواند موجب انفجار شود. برای آنکه مصرف کنندگان فوراً متوجه نشت گاز شوند، به آن ماده ای اضافه می کنند که بویی بسیار تند و بد دارد. بنابراین در صورت استشمام این بو باید فوراً درها و پنجره ها را باز کنیم تا گاز خارج شود. در چنین شرایطی هرگز نباید کبریت را روشن کرد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «گاز نفت مایع شده چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا