چگونه آب، آتش را خاموش می کند؟

تبلیغات
HiU Company

بهتر است ابتدا ببینیم آتش چگونه به وجود می آید. برای افروخته شدن آتش دو چیز لازم است:

  • اول یک ماده ی سوختنی مانند چوب، کاغذ، الکل، بنزین و یا نفت
  • دوم اکسیژن

وقتی که چوب در میان شعله های آتش با نفت در کوره ها می سوزد، سوخت سریعاً با اکسیژن هوا ترکیب می شود و زمانی که به اندازه ی کافی گرم شود، اکسیژن می تواند به تدریج و آزادانه با آن ترکیب گردد و به محض ترکیب شدن اکسیژن، ناگهان آتش در می گیرد.

برای خاموش کردن آتش، سه راه وجود دارد و در هر سه مورد، باید یکی از دو جزء لازم برای آتش سوزی، از صحنه برداشته یا حذف شود.

اولین راه، برداشتن ماده ی سوختنی یا قسمتی از ماده ی سوختنی است.

دومین راه خاموش کردن آتش، جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آن است. اگر اکسیژن به آتش نرسد، آتش خاموش می شود. به عنوان مثال، آتش نمی تواند در محیط پُر از گاز کربنیک بسوزد. بعضی از ماموران آتش نشانی پرده ای از گاز کربنیک در اطراف آتش به وجود می آورند و به این ترتیب، راه رسیدن اکسیژن به آتش را می بندند. در آتش سوزی های کوچک می توان با ریختن خاک، جریان اکسیژن به شعله ها را قطع کرد.

سومین راه خاموش کردن آتش، گرفتن گرمای آن است و به همین علت است که آب روی آتش می پاشند. آب گرمای مواد آتش گرفته را جذب می کند و درجه ی حرارت آن اجسام را پایین می آورد. به محض اینکه درجه حرارت به اندازه ای پایین تر از درجه ی آتش گیری رسید، مواد سوختنی از سوختن باز خواهند ایستاد.

نکته بسیار مهم این است که در آتش سوزی های الکتریکی، باید با موادی که فاقد آب هستند، آتش را خاموش کرد. زیرا آب جریان الکتریسیته را هدایت می کند.

بعضی از آتش ها را نمی توانیم با آب خاموش کنیم. به عنوان مثال، نفت و روغن روی آب شناور می شوند. اگر فردی بخواهد روغن آتش گرفته را با آب خاموش کند مانند وقتی که ماهی تابه در حین آشپزی آتش می گیرد روغن مشتعل به سطح آب می آید و همچنان به سوختن ادامه می دهد.

در جنگ خلیج فارس (سال ۱۹۹۱)، سربازان عراقی تعدادی از چاه های نفت کویت را به آتش کشیدند. گروه های ماهر آتش نشان با خفه کردن چاه های نفت این آتش سوزی ها را مهار و خاموش کردند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه آب، آتش را خاموش می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب های به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ و بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط