چگونه بنزین بدست می‌آید؟

بنزین یکی از مهم‌ترین مواد موجود در جهان است. اتومبیل‌ها، هواپیماها و سایر وسائل نقلیه موتوری به کمک بنزین حرکت می‌کنند. از این ماده به عنوان منبعی برای تولید سایر اشکال انرژی از جمله نور نیز استفاده می‌شود.

بنزین از نفت خام بدست می‌آید. نفت خام مایعی غلیظ، سیاه و چسبناک است که از چاه‌های نفت استخراج می‌شود. به این ماده، طلای سیاه هم می‌گویند. چرا که پایه‌های اقتصاد و صنعت جهان بر آن استوار است. این ماده عموماً در مخازن زیرزمینی یافت می‌شود.

نفت چگونه به وجود آمده است؟

بقایای بدن گیاهان و جانوران میلیون‌ها سال پیش در زیر لایه‌هایی از سنگ‌ها و رسوبات مدفون شد. فشار و حرارت زیاد باعث شد که این مواد بتدریج به نفت و گاز تبدیل شوند. در بستر برخی از اقیانوس‌ها و دریاها نیز مخازن عظیمی از نفت وجود دارد.

نفت خام پس از استخراج از چاه‌های نفتی، پالایش می‌شود. پالایش نفت به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن مواد گوناگونی از جمله بنزین، نفت سفید، گازوئیل، قیر، گریس و… از نفت خام بدست می‌آید. برای این کار، نفت خام را درون لوله‌هایی بزرگ حرارت داده و تبخیر می‌کنند. پس از آن، بخار حاصل را در دستگاهی به نام برج تقطیر در دماهای متفاوت به مایع تبدیل می‌کنند. هر یک از فرآورده‌های گوناگونی که از این طریق بدست می‌آید، وارد لوله‌ای مجزا می‌شود. به این عمل، تقطیر جزء به جزء می‌گویند.

فرآیند تقطیر جزء به جزء
فرآیند تقطیر جزء به جزء

برخی از فرآورده‌های پتروشیمی حاصل از صنعت نفت عبارتند از: پلاستیک، رنگ روغن، رنگ‌های پلاستیک، داروهای گندزدا، حشره کش‌ها، مواد منفجره، شامپوها و کرم های زیبایی، پودرهای پاک کننده و کودهای شیمیایی.

بیشترین ذخایر نفتی جهان در کشورهای کرانه خلیج فارس، آمریکا و روسیه واقع هستند.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ نوشته دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا