هنگام ریزش بهمن چه باید کرد؟

به کوهنوردی و اسکی رفته اید؟ از هوای کوهستان لذت می برید و از ارتفاع مشغول اسکی کردن به سمت پایین هستید که ناگهان لایه های برف زیر پای شما حرکت می کند و به ریزش بهمن تبدیل می شود. اگر زیاد به ورزش های زمستانی می پردازید، حتماً باید بدانید که در چنین شرایطی چه باید بکنید. اگر سریع نباشید، ممکن است زیر ده ها تُن برف مدفون شوید.

در چنین شرایطی اینطور نیست که کاری از دست تان برنیاید. آموزش هایی در این خصوص وجود دارد که اگر آنها را به سرعت و به موقع بکار ببندید، شانس نجات شما از ریزش بهمن به اندازه زیادی افزایش خواهد یافت.

در این مقاله شما می توانید با راهکارهای مواجه شدن با ریزش بهمن آشنا شوید.

واکنش در اولین ثانیه های وقوع بهمن

1) به بالا بپرید.

اکثر قربانیان بهمن خودشان موجب وقوع بهمن می شوند و بعضی اوقات بهمن از زیر پای آنها شروع به حرکت می کند. در چنین شرایطی سعی کنید نیم متر به بالا بپرید و در واقع روی بهمن سوار شوید. بهمن خیلی سریع رخ می دهد و در اکثر اوقات بالا پریدن غیر ممکن است، اما امتحانش ضرری ندارد!

در زمان مواجه شدن با بهمن، بالا بپرید.
در زمان مواجه شدن با بهمن، بالا بپرید.

2) سعی کنید به کناره های بهمن بروید.

چه بهمن بالای سر شما شکل گرفته باشد چه زیر پاهایتان، ممکن است قادر باشید خودتان را به کناره های بهمن بکشانید. تردید نکنید. هر چقدر می توانید سریع حرکت کنید. اگر بهمن بالای سر شما شکل گرفته، ممکن است با سرعت بتوانید به کناره ها بروید و بهمن را از سر بگذرانید. برف در مرکز بهمن خیلی سریع تر از کناره های آن حرکت می کند، بنابراین سعی کنید از مرکز بهمن به سمت کناره ها فاصله بگیرید.

در زمان مواجه شدن با بهمن، به کناره ها بروید.
در زمان مواجه شدن با بهمن، به کناره ها بروید.

3) اگر کوله پشتی سنگینی دارید، رهایش کنید.

هنگام وقوع بهمن اگر سبک وزن باشید، سریع تر حرکت خواهید کرد. بنابراین وسیله های سنگین نظیر کوله پشتی را از خود جدا کنید. ضمن اینکه هر چقدر سبک تر باشید، احتمال اینکه در عمق کمتری دفن بشوید، وجود دارد و همین امر موجب می شود زودتر شما را پیدا کنند و بیرون بکشند. البته یادتان باشد وسائلی که ممکن است به نجات تان کمک کند را رها نکنید. وسیله های نظیر چوب اسکی و مکان یاب الکترونیک و….

در زمان مواجه شدن با بهمن، هرچه سبک تر باشید، بهتر است.
در زمان مواجه شدن با بهمن، هرچه سبک تر باشید، بهتر است.

4) خودتان را به چیزی گیر بدهید.

اگر تخته سنگ بزرگ یا درختی در اطراف تان هست، سعی کنید به آن بچسبید. در صورتی که نتوانستید به کناره های بهمن بروید، این تنها راه باقی مانده شما است. اگر بهمن کوچک باشد نخواهد توانست درخت را از جا بِکَند یا سنگ ها را حرکت دهد. اگر بتوانید از سرعت پایین رفتن خود بکاهید، شانس بسیاری دارید که زیر برف دفن نشوید. اما یادتان باشد که بهمن های بزرگ همه چیز را از سر راه شان بر می دارند، حتی درختان بزرگ را.

در زمان مواجه شدن با بهمن، به درختان یا سنگ ها تکیه دهید.
در زمان مواجه شدن با بهمن، به درختان یا سنگ ها تکیه دهید.

5) سعی کنید در برف شنا کنید.

انجام این مرحله بدرستی بسیار مهم و حیاتی است. این کار باعث می شود روی سطح برف بمانید. چگالی بدن انسان خیلی بیشتر از برف است، بنابراین هر چقدر که به سمت پایین می روید، بیشتر در عمق برف فرو خواهید رفت. اما اگر سعی کنید در برف شناور شوید، احتمال اینکه بالا قرار بگیرید، بیشتر است. سعی کنید پاهایتان را به سمت پایین ضربه بزنید و بازوهایتان را مانند زمانی که دارید شنا می کنید، حرکت دهید یا اینکه به پشت قرار بگیرید و شنا کنید. این کار باعث می شود صورت شما بالا قرار بگیرد و در صورت دفن شدن شانس بیشتری برای دریافت اکسیژن داشته باشید.

در زمان مواجه شدن با بهمن، در برف شنا کنید.
در زمان مواجه شدن با بهمن، در برف شنا کنید.

اقدامات لازم هنگام دفن شدن در برف

1) یکی از بازوهایتان را مستقیم بالای سرتان نگاه دارید.

نوک انگشتان تان باید رو به بهمن باشد. این کار باعث می شود وقتی زیر برف هستید بدانید بالا کدام طرف است. در زیر بهمن مطمئناً جهت بالا و پایین را گم خواهید کرد، چون همه جا سفید و روشن است! اینکار همچنین ممکن است باعث شود زودتر پیدایتان کنند. وقتی زیر برف هستید با تف کردن هم می توانید بالا و پایین را تشخیص دهید، چون حتی زیر صدها کیلو برف باز هم نیروی جاذبه عمل خواهد کرد.

در زیر بهمن، سعی کنید دست خود را بالا نگه دارید.
در زیر بهمن، سعی کنید دست خود را بالا نگه دارید.

2) دور صورت خود فضایی را باز کنید.

وقتی که بهمن از حرکت ایستاد، برف به سفتی سیمان خواهد شد. اگر بیشتر از نیم متر زیر برف مدفون شده اید، قادر نخواهید بود خودتان را بیرون بکشید. تنها باید امیدوار باشید که اکسیژن لازم تا زمان رسیدن کمک داشته باشید. سعی کنید به هر شکل ممکن فضایی را اطراف بینی خود باز کنید. قبل از اینکه برف دور بینی شما را پُر کند یادتان باشد که یک نفس عمیق بکشید. این کار باعث می شود سینه شما حجم بیشتری بگیرد و به شما فضایی برای تنفس بدهد.

در زیر بهمن، سعی کنید فضایی برای تنفس باز کنید.
در زیر بهمن، سعی کنید فضایی برای تنفس باز کنید.

3) اکسیژن و انرژی خود را هدر ندهید.

سعی کنید خودتان را حرکت دهید، اما اکسیژن و انرژی خودتان را بیهوده هدر ندهید. اگر نزدیک به سطح هستید، احتمال اینکه بتوانید خودتان را بیرون بکشید، وجود دارد، اما اگر در عمق هستید بهتر است انرژی خودتان را حفظ کنید تا کمک برسد. بهتر است خونسرد باشید و منتظر امدادگران بمانید. اگر صدایی در نزدیکی می شنوید، سعی کنید فریاد بزنید، اما اگر فکر می کنید صدای تان را نمی شنوند انرژی خود را هدر ندهید.

هنگام ریزش بهمن اگر با خودرو هستید، سریع پیاده شوید و به یک مکان امن بروید. ممکن است خودرو زیر برف مدفون شود و شما قادر نخواهید بود درها یا شیشه ها را باز کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «هنگام ریزش بهمن چه باید کرد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WikiHow به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا