چگونه مصرف سوخت اتومبیل را کاهش دهیم؟

تبلیغات

عواملی که در مصرف سوخت موثر هستند عبارتند از:

 • کثیف بودن شمع
 • کثیفی هواکش
 • میزان نبودن موتور
 • سنگینی بیش از ظرفیت
 • باد مخالف
 • موانع سرعت
 • وضعیت جاده
 • و…

برای شما توصیه هایی داریم که با رعایت و توجه به آنها، شما می توانید کاهش مصرف سوخت را در اتومبیل خود تجربه کنید.

1) رابطه کثیف بودن شمع با مصرف سوخت: شمع خوب و مناسب پایه و اساس صرفه جویی در مصرف سوخت اتومبیل خواهد بود. هر شمع دارای دو الکترود (الکترود وسط و الکترود تنه) می باشد. فاصله دو الکترود را دهانه شمع می گویند و چنانچه دهانه شمع میزان نباشد یا نوک الکترودها کثیف و سیاه شده باشد، جرقه به موقع زده نمی شود و علاوه بر اختلال در کار موتور، مصرف سوخت زیاد می شود.

2) رابطه کثیف بودن هواکش با مصرف سوخت: اگر فیلتر هوا کثیف باشد، هوای کافی به موتور نمی رسد، پس مصرف سوخت اتومبیل افزایش می یابد. هنگام تعویض روغن موتور، بهتر است فیلتر هواکش هم عوض شود یا حداقل با فشار باد کمپرسور تمیز گردد.

تبلیغات
دانلود قانونی سریال کمدی راز بقا با بازی بهرام افشاری، حسن معجونی، نیما شعبان نژاد، سعید آقاخانی و هدیه بازوند از های یو فیلم

3) رابطه لاستیک با مصرف سوخت: صاف بودن لاستیک ها باعث می شود که اتومبیل شما زیاد سرعت نگیرد، که همین امر باعث افزایش مصرف سوخت می شود. همچنین استفاده از لاستیک های رادیال هم باعث افزایش مصرف سوخت می گردد. زیرا به علت پهن بودن، سطح تماس بیشتری با زمین برقرار کرده و سطح اصطکاک آن نیز بیشتر می شود و همین امر باعث افزایش سوخت مصرفی اتومبیل می گردد.

4) رابطه وضعیت جاده با مصرف سوخت: اتومبیل در دنده های سنگین (دنده یک) به نسبت مسافت طی شده سوخت بیشتری مصرف می نماید. در دست اندازها باید با دنده یک و خیلی آرام عبور کرد. در پیچ های تند هم باید از دنده یک استفاده کرد. در سر بالایی ها به نسبت دور موتور باید دنده عوض شود. در صورتی که ظرفیت مسافر یا بار زیاد است باید با دنده سنگین رانندگی کرد.

در اتومبیل های چهار سیلندر دنده های 3 و 4 را دنده های حفاظت و سرعت می گویند. بخصوص دنده 4 که در مسافرت های طولانی و جاده های کفی دور موتور را با سرعت هماهنگ می کند و در سوخت صرفه جویی می شود. استفاده زیاد از دنده های 1 و 2 به علت فشار وارده، زودتر موجب فرسودگی و ضایعات اتومبیل می شود.

5) رابطه سنگینی بیش از ظرفیت اتومبیل و مصرف سوخت: چنانچه در وسیله نقلیه (سواری – مینی بوس و اتوبوس) تعداد سرنشین بیش از ظرفیت باشد یا در خودروهای باربری، تناژ بار و کالا بیشتر از ظرفیت وسیله نقلیه باشد:

 • راننده نمی تواند وسیله نقلیه را خوب کنترل نماید و بخصوص رانندگی در پیچ ها دچار اشکال خواهد شد و خطر تصادفات زیاد است.
 • احتمال ضایعات در حین رانندگی زیاد است و موجب فرسودگی وسیله نقلیه می شود.
 • همانطوری که گفته شد مصرف سوخت زیاد می شود چون باید با دنده سنگین حرکت نمود.

6) سایر عوامل و مصرف سوخت:

 • عوامل دیگری مثل وزیدن باد مخالف حرکت اتومبیل و موانع سرعت مانند حمل بار پر حجم در باربند و کم بودن باد لاستیک ها، هم در کاهش سرعت اتومبیل بسیار موثرند و هم در افزایش مصرف سوخت موثر می باشند.
 • تیک آف کشیدن در مصرف سوخت تاثیر زیادی دارد.
 • یادتان باشد در هنگام رانندگی ترمز دستی پایین باشد!
 • ترمز ناگهانی باعث افزایش مصرف سوخت می شود.
 • استفاده از کولر اتومبیل نیز باعث افزایش مصرف سوخت می شود.
 • در هنگام خاموش کردن اتومبیل، گاز ندهید. زیرا هم موجب هدر دادن سوخت شده و هم باعث فرسوده شدن سیلندر موتور خواهد شد.
 • سفت بودن درب باک باعث می شود، که بنزین هدر نرود.
 • تنظیم موتور و حتی داشتن وایر شمع مناسب در کاهش مصرف سوخت اتومبیل تاثیر بسزایی دارد.

در پایان لازم است، به چند نکته ی مفید در زمان بنزین زدن نیز اشاره داشته باشیم:

 1. فقط صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین ترین حد قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ بنزین ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد و هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ تر و متراکم تر است. وقتی هوا گرم می شود، بنزین منبسط می شود. بنابراین خرید بنزین در بعد از ظهر و حتی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد.
 2. وقتی مشغول بنزین زدن هستید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید می بینید دستگیره دارای سه درجه کُند، متوسط و تند است. در حالت کُند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می شود به حداقل می رسانید.
 3. اگر تانکر بنزین در حال تخلیه بنزین به مخزن است و شما هم در جایگاه سوخت هستید، در آن موقع بنزین نزنید. تخلیه بنزین سبب می شود که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگی که معولاً ته نشین می شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب اتومبیل شما شود.

برخی رانندگان برای کاهش مصرف سوخت در سرازیری ها موتور اتومبیل را خاموش می کنند؛ تاکید می شود برای خنک کردن موتور یا صرفه جویی در مصرف سوخت هرگز نباید در سرازیری موتور اتومبیل را خاموش کرد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه مصرف سوخت اتومبیل را کاهش دهیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب های مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در 1378 با شابک 4-83-6049-964 و تعمیرکار اتومبیل خود باشید، نوشته ی مهندس سیدامیر موسوی از انتشارات نظری، منتشر شده در مهر 1391 با شابک 0-89-6168-600-978 به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا