عمر لباس هایتان را با شستشوی صحیح طولانی کنید

بهترین لباس ها هم بعد از مدت کوتاهی شکل و شمایل آراسته خود را از دست می دهند و این مسئله رابطه مستقیم با سلیقه و مهارت ما در نگه داشتن پوشیدنی هایمان دارد.

در این مقاله شما می توانید با چند فوت و فن شستشو و نگهداری لباس های رسمی و جین خود آشنا شوید.

ضدعفونی جین ها با سرما

برخی طراحان و کارشناسان پوشاک می گویند لباس های جین را نباید به صورت منظم بشویید، چون بخصوص شلوارهای جین با هر بار شستشو کمی فرم خود را از دست می دهند. اما برای شستن آن بهترین دما آب سرد با حداکثر 20 درجه و مقدار کمی پودر شوینده است که با کمی آب حل شده باشد. چون آب گرم و صابون های شوینده بافت فیبری و رنگ جین را از بین می برد و به کشش طبیعی پارچه صدمه می زند.

از طرفی هیچگاه از خشک کن لباسشویی برای آبگیری جین ها استفاده نکنید، این کار عمر شلوار و بلوزهای این جنسی شما را کوتاه می کند. پهن کردن آنها در هوای آزاد بهترین راه حل برای خشک شدن است.

با همه اینها یک روش مبتکرانه دیگر را هم طراحان جین برای مراقبت و تمیز کردن این لباس ها ارائه کرده اند. در این روش به آب نیازی نیست کافی است شلوارتان را در کیسه ای پلاستیکی گذاشته و کیسه را درون فریزر قرار دهید. سرمای فریزر همه باکتری های جا خوش کرده روی جین را از بین می برد و مهم تر اینکه تن خور زیبا و طبیعی آن را حفظ می کند.

روسری و لباس های ابریشم را خودتان نشویید.

با این جنس لباس ها شوخی نکنید و برای هر بار شستن، آنها را به خشکشویی مطمئن بسپارید. آب گرم و مواد شوینده آنزیم دار (در اسم های آمیلاز، بتاماناناز، پکتیناز، پروتئاز) لباس شما را از بین خواهد برد. پارچه های ظریف ابریشم را با آب سرد و با مایع شوینده بسیار کم شسته و بدون چلاندن لابلای یک حوله بگذارید تا آب آن گرفته شود و برای خشک کردن آویزان کنید.

اتو با گرمای بالا پارچه شما را وارفته و کش آمده می کند. پس کمترین حرارت را برای اتو کردن لباس های ابریشم انتخاب کنید.

راز ماندگاری البسه زیر

دوام لباس های زیر بیش از هر چیزی به شستن با دست بستگی دارد. انداختن آن در لباسشویی هم تنها با قرار دادن آنها در کیسه توری و بدون حالت خشک کن قابل قبول است، در غیر این صورت این لباس ها با مداومتی که در پوشیدن آنها هست کمتر از یک ماه دوام می آورند. پس بهترین کار شستن آنها با دست در آب خنک است.

لباس های زیر همرنگ را با هم بشویید تا رنگ پس ندهند و بعد از شستشو با فشار دست آب آنها را بگیرید و آویزان کنید. با این کار مدت زیادی این لباس ها را با شکل و ظاهر سالم استفاده خواهید کرد.

نگهداری از کفش

کفش های رسمی و مهمانی شما نباید زیر فشار دیگر وسائل یا در جاکفشی های نامناسب قرار گیرند. به عنوان مثال اگر از این کفش ها کمتر استفاده می کنید آنها درون جعبه کفش خود قرار دهید و با گذاشتن دستمال کاغذی روی آن، داخل کمد لباس ها از آن نگهداری کنید.

اما مهم تر از اینها رسیدگی به کفش ها با واکس و اسپری مخصوص است. اسپری های از بین برنده لکه و ساییدگی کفش با خاصیت ضد آب برای مراقبت از انواع کفش های جیر چرم مناسب خواهد بود، اما در روش نگهداری مخصوص کفش های چرم باید ابتدا گرد و غبار کفش ها را با برس یا مسواک پاک کنید و با کشیدن دستمال نرم و خشک و در انتها کمی دستمال مرطوب اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. در انتها با زدن واکس چرب همرنگ به آن جلا بدهید.

اما کفش های جیر را با برس های موی طبیعی به یک جهت پاک کنید و در انتها با اسپری مخصوص جیر لکه های آن را از بین ببرید. برس کشیدن به موقع راز طول عمر کفش های جیر است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «عمر لباس هایتان را با شستشوی صحیح طولانی کنید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا