لباس با بازخورد لمسی برای راهنمایی افراد نابینا و ناشنوا

انتقال اطلاعات به افراد نابینا و ناشنوا کار مشکلی است. برای این منظور باید فردی بوسیله لمس پشت یا بخش هایی از بدن افراد نابینا و ناشنوا اطلاعات را به او منتقل کند. این روش هر چند کارآمد است اما فرد معلول همیشه وابسته به دیگران است. در همین راستا طی پروژه SUITCEYES در اتحادیه اروپا، یک لباس با بازخورد لمسی تولید شده که می تواند این فرآیند را تسهیل کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این لباس طی سه سال تحقیق ابداع شده مجهز به دوربین های پوشیدنی است که به کامپیوتر متصل می شوند و می توانند صورت افراد، موانع موجود در اتاق یا اشیای مورد نظر کاربر را رصد کنند.

اطلاعاتی که از سوی لباس جمع آوری می شود در مرحله بعد به شکل ارتعاشات یا سیگنال های لمس دیگر در می آید. این سیگنال ها بوسیله شبکه ای از محرک های موجود در لباس به بدن کاربر منتقل می شود.

این فناوری ابتدا به شکل یک پیراهن ابداع شد. اکنون نیز چهارمین نسل آن به شکل یک جلیقه ابداع شده است. پشت پارچه این لباس الگویی شطرنجی وجود دارد و هر خانه از آن حاوی حسگرهای جداگانه است که با ایجاد ارتعاش در نقاط مختلف اطلاعات متفاوتی را به فرد نابینا و ناشنوا منتقل می کنند. همچنین قرار است تعدادی از این جلیقه ها تولید شود تا فناوری در مقیاس وسیع تر مورد بررسی قرار گیرد.

منابع

خبر علمی «لباس با بازخورد لمسی برای راهنمایی افراد نابینا و ناشنوا» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به New Atlas و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا