ماهیگیران چگونه با تور، ماهی صید می کنند؟

انسان از روش های مختلفی برای صید ماهی استفاده می کند. او گاه با قلاب، گاه با زوبین، گاهی اوقات با تور و گاه حتی با دست خالی ماهی می گیرد. امروزه در روش تجاری صید ماهی از نوعی تور به نام تور کیسه ای استفاده می شود.

تور کیسه ای بین 100 تا 1500 متر طول دارد. سر تور، گشاد و انتهای آن باریک است. به این ترتیب، وقتی ماهی ها از سر گشاد و باز تور وارد آن می شوند، در انتهای آن به دام می افتند. از سه روش برای باز نگه داشتن دهانه تور استفاده می کنند.

در یکی از این روش ها، یک تیر چوبی در طول سر باز تور قرار می گیرد. به این ترتیب تیر از بسته شدن دهانه تور و یا نزدیک شدن دو طرف دهانه تور به یکدیگر جلوگیری می کند. در روش دوم، از دو قایق برای به آب انداختن تور استفاده می شود. در این روش هر سر تور به یک قایق متصل است و توسط آن کشیده می شود. در روش سوم، تعدادی وزنه شناور به دو سمت دهانه تور وصل می شود.

از روش اول، یعنی استفاده از تیر چوبی برای باز نگه داشتن سر تور، کمتر استفاده می شود. روش دوم، معمولاً هنگامی به کار می رود که ماهیگیری در عمق زیاد (حدود 1500 متر) انجام می گیرد. روش سوم، بیش از سایر روش ها بکار می رود.

پس از آنکه تور پُر از ماهی شد، آن را بوسیله جرثقیل های بزرگ بالا می کشند. داخل تور علاوه بر ماهی، جلبک، تخم ماهی و ماهی های تازه از تخم درآمده نیز وجود دارد. به همین جهت استفاده بیش از حد از این روش موجب نابودی منابع دریایی می شود.

امروزه کشتی های بزرگ ماهیگیری به دستگاه های ردیاب ماهی مجهز می باشند. این دستگاه ها از انعکاس صدا برای یافتن محل تجمع ماهی ها استفاده می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ماهیگیران چگونه با تور، ماهی صید می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا