تکنولوژیمجله چرا و چگونه؟

چگونه غذاها را کنسرو می کنند؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

کنسرو کردن یکی از روش های نگهداری مواد غذایی است. به این شکل که غذا را پیش از کنسرو کردن، استریل می کنند تا سالم و تازه بماند و میکروب های آن کشته شود. به علاوه هوای داخل غذای کنسرو شده را نیز خارج می کنند تا میکروب ها همراه هوا وارد غذا نشوند.

در کارخانه کنسروسازی غذا در ظروف بزرگ آماده می شود. مواد غذایی را آنقدر حرارت می دهند تا موجودات میکروسکوپی آن از بین برود و فعالیت آنزیمی متوقف شود. بیشتر میکروب ها در حرارت ۱۰۰ تا ۱۲۱ درجه سانتیگراد از بین می روند. گوشت، ماهی و سبزیجات را تا حدود ۱۲۰ درجه سانتیگراد حرارت می دهند.

مدت زمانی که برای استریل کردن غذا در نظر گرفته می شود، به دما، نوع غذا و ظرف آن بستگی دارد. قوطی های مخصوص کنسرو نیز پیش از آنکه غذا در داخل آن قرار گیرد، استریل می شوند.

غذا پس از آن که به خوبی حرارت داده شد، وارد ماشین بسته بندی می شود. سپس ظروف خالی فلزی یا شیشه ای یکی پس از دیگری وارد ماشین می شوند و غذا در داخل آنها قرار می گیرد. سرانجام هوای داخل ظروف خارج شده و در آنها بسته می شود. به این ترتیب اکثر غذاهای کنسرو شده را می توان بیش از یکسال نگهداری کرد.

روش های دیگری نیز برای نگهداری مواد غذایی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: سردسازی، انجماد، خشک کردن و نمک زدن. غذا در هر یک از این روش ها با استفاده از علوم و فنون جدید آماده نگهداری می شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه غذاها را کنسرو می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط