منظور از استرلیزه کردن چیست؟

استرلیزه کردن یا سترون سازی روشی است برای کشتن و نابود کردن موجودات ذره بینی یا میکروارگانیسم هایی که باعث عفونت می شوند و یا غذا را فاسد و خراب می کنند. برای استرلیزه کردن سطوح کار و یا زمین ها، از مواد ضدعفونی استفاده می شود که در تماس با اکثر موجودات زنده، آنها را از بین می برند.

موثرترین روش استرلیزه کردن، استفاده از گرما و تابش برای کشتن هر ارگانیسم یا موجود زنده ای است. در بیمارستان ها و مطب دندانپزشکان جراح، دستگاهی به نام اتوکلاو (Autoclave) وجود دارد که برای استرلیزه کردن لوازم و ابزارها و تهیه پوشش های استریل مورد استفاده قرار می گیرد. در این دستگاه، از بخار که تحت فشار قرار گرفته و بنابراین به دمای بسیار بالا رسیده است، استفاده می شود.

ترکیب گرما و رطوبت، در یک دوره زمانی بلند، ارگانیسم های بیماری زا را می کشد. غذاها را نیز می توان به همین شیوه و با حرارت دادن در یک ظرف بسته و درزبندی شده، استرلیزه کرد. روش تابش دهی نیز برای جلوگیری از فساد غذاهایی چون میوه و گوشت و حفظ آنها به مدت های طولانی، ابداع شده است.

اشیاء را می توان با استفاده از گرما یا حرارت، جوشاندن به مدت طولانی و یا مواد ضدعفونی کننده مانند الکل استرلیزه کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از استرلیزه کردن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا