اولین کفش ها چه زمانی ساخته شدند؟

انسان اولیه در غارها زندگی می کرد و مجبور بود روی سنگ ها و صخره ها راه برود. او برای محافظت از پاهایش کیسه ای از برگ یا پوست حیوانات می ساخت و پاهایش را در آن فرو می کرد. گاهی نیز تکه ای چوب را به کمک نوارهایی که از مواد طبیعی درست می کرد، به کف پایش می بست. این پوشش ها، اولین کفش ها به شمار می روند.

در میان مردمان متمدن، مصری ها نخستین افرادی بودند که از کفش استفاده کردند. آنها برای این منظور تکه ای چرم یا پاپیروس را بکار می بردند که پس از قرار گرفتن پا روی آن، به کمک دو بند به پا متصل می شد و قسمت جلو آن برای محافظت انگشتان به طرف بالا بر می گشت. نمونه هایی از این نوع کفش ها که قدمت شان به 4000 سال پیش می رسد، در مصر یافت شده اند.

مردم ساکن مناطق سردسیر با استفاده از الیاف گیاهان کیسه ای می ساختند و آن را به دور پاهایشان می بستند.

بتدریج انسان به ضرورت ساخت کفش های با دوامی که بتوانند مدت زیادی مورد استفاده قرار بگیرند پی برد. به این ترتیب کفش های چرمی زیبا و با دوام ابتدا در ایتالیا، فرانسه و انگلستان و سپس در سایر کشورها ساخته شدند.

مدل کفش ها بر اساس مُد و سلیقه مردم دائماً در حال تغییر بوده است. بطور مثال در قرن شانزدهم میلادی مردم کفش هایی را که پنجه ای پهن داشتند ترجیح می دادند. در قرن 17 میلادی کفش های پاشنه دار مد بود. پادشاهان و افراد ثروتمند کفش هایشان را بر اساس سلیقه خود سفارش می دادند.

امروزه برای ساخت کفش ها علاوه بر چرم از لاستیک، پلاستیک و کرباس نیز استفاده می شود. کفش هایی که با استفاده از مواد پلاستیکی ساخته می شوند، نیازی به واکس زدن ندارند. کفش های اسپرت و ورزشی بسیار راحت و با دوام هستند و مردم در سراسر جهان از آنها استفاده می کنند. در حال حاضر انواع مختلف کفش ها به شکل ها و طرح های مختلف برای هر نوع سلیقه ساخته می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اولین کفش ها چه زمانی ساخته شدند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا