کفش مناسب در دوران بارداری

با ورود به سه ماهه دوم بارداری بسیاری از خانم ها با عوارضی مانند تورم و درد ناحیه کف پا، مچ و قوزک پا مواجه می شوند. این درد که در غالب موارد به دلیل افزایش وزن دوران بارداری در مادران اتفاق می افتد در صورتی که کنترل نشود به مرور به زانوها و کمرها نیز سرایت می کند. اگرچه پیشگیری و کنترل تورم و درد ناشی از اضافه وزن در بارداری چندان کار ساده ای نیست و در بهترین شرایط وزن مادر به دلیل حمل جنین افزایش می یابد، اما راهکارهایی برای کنترل این وضعیت وجود دارد که یکی از کاربردی ترین آنها انتخاب کفش مناسب بارداری است.

در این مقاله شما می توانید با کفش های مناسب و نامناسب در دوران بارداری آشنا شوید.

کفش کاملاً تخت، ممنوع
بعضی از کفش ها که معمولاً به کفش باله معروف هستند، کفی تخت و بسیار نازک دارند و موقع راه رفتن با آنها کوچکترین سنگریزه های خیابان را نیز حس می کنید! این کفش ها شاید در حالت عادی اذیت تان نکنند اما بدترین انتخاب های ممکن در دوران بارداری هستند. بنابراین در این دوران خرید کفش ارزان و غیر استاندارد را فراموش کنید و حتماً سراغ کفش هایی بروید که کفی مناسب، مستحکم و متناسب با قوس کف پای شما داشته باشند.

به پاشنه دارها، نه بگویید.
کفش هایی که پاشنه های بلندتر از حد استاندارد دارند، خیلی راحت فشار روی کمرتان را مضاعف می کنند و می توانند دردهای ساده و قابل کنترل را به دردهای حاد و مزمن تبدیل کنند.

سراغ بندی ها نروید.
شاید در ماه های اول، بستن بند کفش کار سختی به نظر نرسد اما بعد از ماه چهارم کم کم متوجه می شوید خم شدن و بستن بند کفش ها اصلاً به راحتی سابق نیست. برای همین پیشنهاد می کنیم فقط دو مدل کفش بخرید. کفش های پشت باز و کالج هایی که پا به راحتی درون شان سُر می خورد و نیازی به خم شدن و جا باز کردن با پاشنه کِش ندارد.

صندل بپوشید.
انتخاب صندل ها برای فصل های گرم از این جهت اهمیت دارد که به خنک ماندن پای شما کمک می کند. بنابراین اگر شما از آن دست خانم هایی هستید که در دوران بارداری با افزایش دمای بدن روبرو می شوید، می توانید از این بابت آسوده باشید. البته برای انتخاب صندل هم سراغ صندل های تخت با دست کم 2 تا 3 سانت پاشنه بروید.

کتانی
شاید کتانی ها و کفش های ورزشی انتخاب های دوست داشتنی شما باشند و ترجیح بدهید در دوران بارداری باز هم از آنها استفاده کنید. در این صورت توجه داشته باشید، پنجه این کفش ها باید کاملاً آزاد و جادار باشد و در عین حال کفی مناسب و نرم داشته و بندی نیز نباشد.

فراموش نکنید که انتخاب کفش نامناسب علاوه بر اینکه به پاهایتان آسیب می رساند، می تواند موجب کلافگی و بی حوصلگی شما شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کفش مناسب در دوران بارداری»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا